Ընդդիմադիր պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ ընդդիմությունը խորհրդարանում կհրաժարվի մյուս վարչական՝ հանձնաժողովի նախագահի, փոխնախագահի պաշտոններից, և նոր թեկնածու չի առաջադրի։
«Բոլորը նվիրում ենք իրենց, թող գնան, անեն ինչ ուզում են», ասել է նա, գրում է «Ազատությունը»։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 30-ին չէր բացառել, որ եթե ընդդիմությունն ազատ մնացած պաշտոններում նոր թեկնածուներ առաջադրի, հնարավոր է ընտրեն։
Սաղաթելյանն այսօր ասել է․ «Այնքան երկրորդական ենք դա համարել, որ մինչև այս պահը ֆրակցիայով ամբողջական քննարկում չենք ունեցել, բայց մենք, բնականաբար, թեկնածու չենք առաջադրի, ավելին՝ մյուս վարչական պաշտոնները, որ զբաղեցնում է ընդդիմությունը հավանաբար դրանցից կհրաժարվեն մեր գործընկերները»։
Ընդդիմադիր 2 խմբակցությունների պատգամավորները նախագահի պաշտոն ունեն մշտական 12 հանձնաժողովներից 3-ում։ «Պատիվ ունեմ»-ից Թագուհի Թովմասյանը ղեկավարում է Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովը, «Հայաստան» խմբակցությունից Արմեն Գևորգյանը՝ Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովը։

1 Июль 2022 - 13:27 AMT
Вице-спикер парламента Армении Ишхан Сагателян заявил, что оппозиция уступит все административные должности в парламенте – посты председателей и заместителей председателя комиссий, которые закреплены за ней по закону, пишет Радио Свобода.
«Все дарим им, пусть делают, что хотят», – заявил оппозиционер.
Спикер парламента Ален Симонян накануне, однако, не исключил, что, если оппозиция выдвинет новых кандидатов на вакантные места, то они могут быть избраны.
Сагателян по этому поводу сказал следующее: «Мы считали это настолько второстепенным вопросом, что до сих пор у нас не было его обсуждения на уровне всей фракции. Но, естественно, мы не будем выдвигать кандидатов, тем более, что наши коллеги, вероятно, откажутся от других административных должностей, которые занимает оппозиция».
1 июля в армянском парламенте правящая фракция «Гражданский договор» инициировала обсуждение вопроса лишения должностей оппозиционного вице-спикера Ишхана Сагателяна и оппозиционного главы постоянной комиссии по экономическим вопросам Ваге Акопяна. Оба депутата представляют фракцию «Айастан». Как заявляют провластные депутаты, законопроект, лишающий их полномочия, вытекает из требований регламента, а причиной называется то, что они не выполняют свои обязанности.