Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանն առաջարկել է օրենքով սահմանել «ժեստերի լեզու» հասկացությունը՝ լրացում կատարելով «Լեզվի մասին» օրենքում։
Նախատեսվում է, մասնավորապես՝
– հստակեցնել հայերեն ժեստերի լեզվով և ենթագրերով հեռարձակվող հաղորդումների տեսակները և ավելացնել դրանց ծավալը,
– հստակեցնել կարգավորող պետական մարմնի լիազորությունները ժեստերի լեզվով թարգմանությամբ տեսալսողական տեղեկատվության ներկայացման նվազագույն տեխնիկական պահանջների և հեռարձակման ժամերի սահմանման վերաբերյալ
– սահմանել տեսալսողական հաղորդումների չարաշահման արգելք նաեւ տարիքային, հաշմանդամության, անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հատկանիշներով խտրականություն տարածելու, կամ նման նպատակ հետապնդող տեղեկատվություն պարունակելու դեպքում,
– հայերեն ենթագրերով և ժեստերի լեզվի թարգմանությամբ լրացուցիչ և պարտադիր հաղորդումների ցանկ սահմանել Հանրային հեռարձակողների համար, ներառելով կրթական, առողջապահական, մշակութային և ժամանցային բնույթի հաղորդումները, պաշտոնական տեղեկատվությունը, արտակարգ դրության ժամանակ հատուկ թողարկումները և սոցիալական գովազդը,

Депутат фракции «Гражданский договор» Национального собрания Армении Заруи Батоян предложила законодательно дать определение понятию «язык жестов», внеся поправку в закон «О языке».
Планируется, в частности:
– уточнить типы программ, транслируемых с армянским жестовым языком и субтитрами, и увеличить их объем,
– уточнить полномочия регулирующего государственного органа в части минимальных технических требований к представлению аудиовизуальной информации с сурдопереводом и определением времени вещания,
– установить запрет на неправомерное использование аудиовизуальных программ также в случае распространения дискриминации по признаку возраста, инвалидности, личных или социальных особенностей или содержащих информацию, преследующую такую цель,
– установить перечень дополнительных и обязательных программ с армянскими субтитрами и сурдопереводом для Общественных вещателей, в том числе программ образовательного, оздоровительного, культурно-развлекательного характера, официальной информации, специальных выпусков в период чрезвычайного положения и социальной рекламы,