Աշխատանքային այցով Իսպանիայում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսի նախագահ Մերիչել Բատետի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:
Երկուստեք կարևորվել է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը և ընդգծվել է, որ ուժի կիրառումը չի կարելի հակամարտությունների լուծման միջոց համարել:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման հրատապությունը, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների ու ժողովուրդների պատմական առնչությունների և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված միջպետական համագործակցության ներկա վիճակը և զարգացման հեռանկարները քաղաքական երկխոսության, տնտեսության ու մշակույթի ոլորտներում։ Երկկողմ օրակարգի հարստացման տեսանկյունից կարևորվել է միջխորհրդարանական արդյունավետ փոխգործակցության ու խորհրդարանականների միջև կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը, այդ թվում նաև՝ բարեկամական խմբերի աշխատանքի միջոցով։ Ընդգծվել է նաև երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համագործակցության կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանը Մերիչել Բատետին է ներկայացրել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները՝ ուղղված ժողովրդավարության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, իրավունքի գերակայության առաջմղմանը և կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարին։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ընդգծել է, որ 2018-ից ի վեր Հայաստանը շարժվում է ժողովրդավարական ուղիով, և չնայած պատերազմի ու կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքներին՝ կառավարության իրականացրած բարեփոխումների արդյունքում զգալի առաջընթաց է գրանցվել ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման գործում։
Արարատ Միրզոյանը նաև զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։

Находящийся с рабочим визитом в Испании министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 5 июля встретился с председателем Конгресса депутатов Испании Меричель Батет, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили текущее состояние межгосударственного сотрудничества, основанного на исторических связях и общих ценностях двух стран и народов, и перспективы развития в сферах политического диалога, экономики и культуры.
Арарат Мирзоян представил Меричель Батет осуществляемые в Армении реформы, направленные на укрепление демократии, защиту прав человека, продвижение верховенства права и эффективную борьбу с коррупцией. Министр иностранных дел РА подчеркнул, что с 2018 года Армения движется по демократическому пути, и, несмотря на последствия войны и пандемии коронавируса, в результате осуществленных правительством реформ зафиксирован ощутимый прогресс в становлении демократических институтов.
Обоюдно была отмечена важность мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и было подчеркнуто, что применение силы не может считаться средством разрешения конфликтов.
В контексте гуманитарных проблем, созданных вследствие спровоцированной Азербайджаном 44-дневной войны, Мирзоян подчеркнул неотложность возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, а также необходимость сохранения армянского культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под азербайджанский контроль.
Арарат Мирзоян также представил собеседнику последние развития в процессе нормализации Армения-Турция.