Աշխատանքային այցով Իսպանիայում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսի նախագահ Մերիչել Բատետի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:
Երկուստեք կարևորվել է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը և ընդգծվել է, որ ուժի կիրառումը չի կարելի հակամարտությունների լուծման միջոց համարել:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման հրատապությունը, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների ու ժողովուրդների պատմական առնչությունների և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված միջպետական համագործակցության ներկա վիճակը և զարգացման հեռանկարները քաղաքական երկխոսության, տնտեսության ու մշակույթի ոլորտներում։ Երկկողմ օրակարգի հարստացման տեսանկյունից կարևորվել է միջխորհրդարանական արդյունավետ փոխգործակցության ու խորհրդարանականների միջև կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը, այդ թվում նաև՝ բարեկամական խմբերի աշխատանքի միջոցով։ Ընդգծվել է նաև երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համագործակցության կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանը Մերիչել Բատետին է ներկայացրել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները՝ ուղղված ժողովրդավարության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, իրավունքի գերակայության առաջմղմանը և կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարին։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ընդգծել է, որ 2018-ից ի վեր Հայաստանը շարժվում է ժողովրդավարական ուղիով, և չնայած պատերազմի ու կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքներին՝ կառավարության իրականացրած բարեփոխումների արդյունքում զգալի առաջընթաց է գրանցվել ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման գործում։
Արարատ Միրզոյանը նաև զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the President of the Congress of Deputies of Spain Meritxell Batet on Tuesday, July 5 to discuss cooperation based on historical relations and common values of the two countries and peoples, as well as the prospects of the development in the fields of political dialogue, economy and culture.
According to a statement from the Armenian Foreign Ministry, the need for effective inter-parliamentary interaction and activation of relations between MPs, including through the work of friendship groups, was emphasized. The sides highlighted the importance of cooperation between the legislative bodies of the two countries within international parliamentary platforms.
Mirzoyan presented to Batet the reforms implemented in Armenia aimed at strengthening democracy, protecting human rights and promoting the rule of law, as well as on the effective fight against corruption. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized that since 2018, Armenia has been following the path of democracy, and despite the consequences of the war and the Covid-19 pandemic, significant progress has been made in the establishment of democratic institutions due to the reforms implemented by the Government.
During the meeting, a number of international and regional security issues were also on the table.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia briefed the President of the Congress of Deputies of Spain on the efforts of the Armenian side towards the establishment of peace and stability in the South Caucasus, as well as the latest developments related to the relations between Armenia and Azerbaijan, the process of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Both sides emphasized the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and stressed that the use of force cannot be considered as a means of resolving the conflict.
In the context of the humanitarian issues resulting from the 44-day war unleashed by Azerbaijan, Mirzoyan emphasized the urgency of the repatriation of Armenian prisoners of war and other detainees, as well as the need for the preservation of the Armenian cultural and religious heritage in the territories fallen under Azerbaijani control.
Mirzoyan also presented to Batet the latest developments in normalization process between Armenia and Turkey.