ՌԴ-Վրաստան սահմանի Վերին Լարս անցակետն աշխատում է արտակարգ ռեժիմով։ Օրական թողունակության պահանջարկը գերազանցված է 2-3 անգամ։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիա-Ալանիա գծով գլխավոր վարչությունը։
«Գործում են բոլոր 13 անցակետերը։ Չնայած դրան, անցակետերում կուտակվում են ինչպես մարդատար, այնպես էլ բեռնատար տրանսպորտային միջոցներ։ Ուստի, Վրաստան մեկնող զբոսաշրջիկները պետք է հաշվի առնեն, որ սպասումը կարող է մինչև 24 ժամ տևել»,-ասվում է ՌԴ ԱԻՆ հաղորդագրության մեջ։
Ուկրաինայում պատերազմի պատճառով զգալիորեն աճել է Վրաստանի տարանցիկ միջանցքի ծանրաբեռնվածությունը։ Մաքսակետերը չեն հասցնում ժամանակին մշակել բեռնափոխադրումների հոսքերը, չնայած աշխատում են շուրջօրյա ռեժիմով։ Երբեմն բեռնատարները ստիպված են լինում մինչև մեկ ամիս սպասել անցակետում։

6 Июль 2022 - 13:18 AMT
Пропускной пункт «Верхний Ларс» на российско-грузинской границе работает в авральном режиме. Об этом сообщили в главном управлении МЧС России по Республике Северная Осетия–Алания.
«Ежесуточно пропускная способность превышена в 2-3 раза, задействованы все 13 полос пропуска. Несмотря на это, у КПП происходит скопление как легкового, так и большегрузного транспорта. В связи с этим туристам, намеревающимся выехать в Грузию, необходимо учитывать, что ожидание может составить около суток и планировать поездку с учетом этого», – заявили в российском ведомстве.
Как сообщалось ранее, на войне в Украине значительно возросла нагрузка и на транзитный коридор Грузии. Таможенные посты не успевают вовремя обрабатывать грузопотоки, несмотря на переход на круглосуточный режим работы. Трайлерам приходится ждать иногда около месяца.
17 мая премьер-министр РФ Михаил Мишустин подписал распоряжение об отмене антиковидных ограничений на въезд в Грузию через автомобильный пункт пропуска.