Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոզ Սամխարաձեն Բիրմինգհեմում ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում ասել է, որ պատրաստ են Թբիլիսիում անցկացնել Ադրբեջանի և Հայաստանի խորհրդարանների անդամների հանդիպում, հայտնում է Report.az-ը։
Խոսելով Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության կարևորության մասին՝ հանձնաժողովի նախագահը հայտարարել է, որ Վրաստանը պատրաստ է կայունացնող դեր խաղալ տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման գործում։
«Մենք պատրաստ ենք ընդունել Թբիլիսիում մեր ադրբեջանցի և հայ գործընկերներին՝ խաղաղ երկխոսությանը նպաստելու նպատակով»,-ասել է նա։

Georgia is ready to organize a meeting of members of the parliaments of Armenia and Azerbaijan in Tbilisi in order to promote a peaceful dialogue, Chairman of the Foreign Relations Committee of the Georgian Parliament Nikoloz Samkharadze said At the last session of the OSCE Parliamentary Assembly in Birmingham on Wednesday, July 6.
Speaking about the importance of stability and tranquility in the South Caucasus, Samkharadze expressed Georgia's readiness to play a stabilizing role in ensuring peace in the region, Report.az reports.
"We are ready to receive our Azerbaijani and Armenian colleagues in Tbilisi in order to promote a peaceful dialogue," he said.