Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին ու քաղաքացիական անձանց անհապաղ ազատ արձակելու կոչով ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը լրացում է մշակել 2023 թվականի Ազգային անվտանգության հատկացումների ակտում։
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի խոսնակ Էլիզաբեթ Չուլջյանը հայտնել է, որ հաջորդ շաբաթ Ներկայացուցիչների պալատի ընթացակարգային հանձնաժողովում լրացումն ընդունվելու դեպքում միայն այն քվեարկության կդրվի Ներկայացուցիչների պալատում, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
«Այս բանաձևն օրենք պիտի դառնա, էսպես կիսատ չի կարող մնալ։ Կոնգրեսը հաճախ բանաձևեր է ընդունում, որ չեն համաձայնում Սենատի հետ և նախագահի սեղանին չի հասնում։ Այս բանաձևը հաստատ պիտի հասնի նախագահի սեղանին՝ ստորագրության, ուրեմն որքան կարողանանք Ներկայացուցիչների տան և Սենատի հետ աշխատելով դրական՝ ի նպաստ Հայաստանի և Արցախի բաժիններ մտցնել, այնքան ավելի հավանական է, որ գնա նախագահի ստորագրության։ Եթե Ներկայացուցիչների տունն, օրինակ, դրական քվեարկի, առնվազն ազդանշան կգնա Ադրբեջանի կառավարությանը, որ Ներկայացուցիչների տունը հստակ տեսակետ է հայտնել այս խնդրի շուրջ, որ անմիջապես պետք է ազատվեն հայ ռազմագերիները», – ասել է Չուլջյանը։
Այս լրացումից բացի կան նաև այլ պահանջներ։ Մասնավորապես, ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնաժողովի համանախագահ Ջեքի Սփիերը Պետդեպարտամենտից պահանջել է ներկայացնել Ադրբեջանին ռազմական աջակցություն տրամադրելու պատճառները։
«Չորս բարեփոխում կա, որ տարբեր ձևերով փորձում է կրճատել ամերիկյան ռազմական օժանդակությունն Ադրբեջանին։ Մի քանիսը պարզապես նրա մասին են, որ ամերիկյան կառավարությունն որևէ ռազմական օժանդակություն չպետք է ուղարկի Ադրբեջան, ուրիշներն էլ կան, որ ասում են՝ «պետք է նայել, թե մինչև հիմա ռազմական օժանդակության ուղարկված գումարներն ինչ ազդեցություն են ունեցել Արցախի և Արցախի հարցի արդար լուծման վրա»։ Մի քանի այլ բարեփոխումներ էլ կան, որ մենք աջակցում ենք, դրանք էլ Թուրքիայի հետ են կապված, որ ներկայիս ամերիկյան կառավարությունը քննարկում է վաճառել թուրքիային F16 օդանավեր, և Հայաստանի հանձնախումբը ընդհանուր խմբակցություն է ստեղծել տարբեր՝ թուրք, քրիստոնյա և Միջին Արևելքով հետաքրքրված կազմակերպություններով, որ դեմ արտահայտվենք F16 օդանավերի վաճառքին Թուրքիային։ Երկու բարեփոխումներ կան, որ դրա հետ են կապված», – ասել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի խոսնակը։
Այս լրացումներին իրենց աջակցությունն են հայտնել մեկ տասնյակ կոնգրեսականներ և, Չուլջյանի փոխանցմամբ, Հայ դատի հանձնախումբը հիմա ջանքեր է գործադրում՝ Ներկայացուցիչների պալատի ընթացակարգային հանձնաժողովում քննարկման ժամանակ աջակիցների թիվն ավելացնելու ուղղությամբ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կրկին հրաժարվել է 907-րդ բանաձևի սահմանափակումների կիրառումից։ Դա նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին։
Բայդենը մինչև պաշտոնավարումը ստանձնելը, 2020թ․ հոկտեմբերի 14-ին հայտարարել էր, որ «Միացյալ Նահանգները պետք է ամբողջությամբ իրականացնի և չհրաժարվի «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հոդվածի պահանջներից և դադարեցնի ռազմական տեխնիկայի հոսքը դեպի Ադրբեջան»: Առաջին անգամ Բայդենն իր դիրքորոշումից հրաժարվել է 2021թ․ ապրիլի 23-ին։

Конгрессмен США Адам Шифф разработал поправку к акту об ассигнованиях на национальную безопасность за 2023 год с призывом к немедленному освобождению армянских военнопленных и гражданских лиц, содержащихся в Азербайджане.
Как сообщила пресс-секретарь Американского комитета «Ай Дат» Элизабет Чулджян, только в случае принятия поправки процедурным комитетом Палаты представителей на следующей неделе она будет поставлена на голосование в Палате представителей, пишет Радио Азатутюн.
«Эта резолюция должна стать законом, она не может оставаться половинчатой. Конгресс часто принимает резолюции, которые не согласуются с Сенатом и не доходят до стола президента. Эта резолюция обязательно должна дойти до стола президента, до подписания, поэтому чем больше мы будем работать с Палатой представителей и Сенатом для внесения позитивных разделов в пользу Армении и Арцаха (Нагорного Карабаха – ред.), тем больше вероятность того, что она будет подписана президентом. Если Палата представителей, например, проголосует положительно, это как минимум пошлет сигнал правительству Азербайджана о том, что Палата представителей выразила четкую позицию по этому вопросу, что армянских военнопленных следует немедленно освободить», – сказала Чулджян.
Помимо этой поправки есть и другие требования. В частности, сопредседатель подкомитета по армянским вопросам Конгресса США Джеки Спир требует от Госдепартамента представить причины оказания военной помощи Азербайджану.
«Есть четыре инициативы, которые разными способами пытаются сократить американскую военную помощь Азербайджану. Некоторые из них просто говорят о том, что американское правительство не должно направлять никакой военной помощи Азербайджану, другие говорят, что «мы должны посмотреть, как суммы, направленные на военную помощь, повлияли до сих пор на Арцах и на справедливое решение арцахского вопроса». Есть еще несколько других инициатив, которые мы поддерживаем и которые связаны с Турцией, поскольку нынешнее правительство США рассматривает возможность продажи Турции самолетов F16, и подкомитет по армянским вопросам сформировал общую фракцию с различными турецкими, христианскими и ближневосточными организациями, чтобы выступить против продажи Турции самолетов F16. Есть две инициативы, которые связаны с этим», – сказала представитель Американского комитета «Ай дат».
Десяток конгрессменов высказались в поддержку этих поправок, и, по словам Чулджян, Американский комитет «Ай дат» сейчас прилагает усилия для увеличения числа сторонников во время обсуждения в процедурной комиссии Палаты представителей.