Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության նիստում անդրադառնալով ՀՀ և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների վերջին հանդիպմանը և ձեռք բերված պայմանավորվածոթյանը, հանձնարարել է համակարգված աշխատել թուրքական կողմի հետ, որ հնարավորինս շուտ կարողանան իրագործել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Երկու երկրի ներկայացուցիչները Վիեննայում հանդիպմանը պայմանավորվել են, որ ՀՀ և Թուրքիայի միջև սահմանը կբացվի 3-րդ երկրների քաղաքացիների համար։
«Հիմա շատ կարևոր է, որ մեր գերատեսչությունները Թուրքիայի համապատասխան գերատեսչությունների հետ աշխատեն, որովհետև քաղաքական պայմանավորվածությունը պայմանավորվածություն, բայց իրագործումը կախված է այդ աշխատանքից», – ասել է նա:
Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանի և դեսպան Սերդար Քըլըչի հանդիպմանը նաև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Թուրքիա-Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումներ իրականացնել օդային տրանսպորտով:

7 Июль 2022 - 12:30 AMT
По результатам прошедшей встречи спецпредставители Армении и Турции достигли договоренности об открытии границы между Республикой Армения и Турцией для граждан третьих стран и осуществлении авиаперевозок Турция-Армения и в обратном направлении. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании правительства, состоявшемся 7 июля.
«Сейчас нашим ведомствам очень важно работать с соответствующими ведомствами Турции, потому что политическое соглашение соглашением, но от этой работы зависит их выполнение, и наша задача – работать скоординированно для реализации достигнутых договоренностей как можно скорее», – сказал он.
1 июля в Вене состоялась четвертая встреча специальных представителей процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией, вице-спикера Национального собрания Армении Рубена Рубиняна и посла Сердара Килича.
Стороны договорились обеспечить возможность пересечения сухопутной границы Армении и Турции в кратчайшие сроки для граждан третьих стран, посещающих соответственно Армению и Турцию, и решили начать необходимые процессы в этом направлении.