Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության նիստում անդրադառնալով ՀՀ և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների վերջին հանդիպմանը և ձեռք բերված պայմանավորվածոթյանը, հանձնարարել է համակարգված աշխատել թուրքական կողմի հետ, որ հնարավորինս շուտ կարողանան իրագործել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Երկու երկրի ներկայացուցիչները Վիեննայում հանդիպմանը պայմանավորվել են, որ ՀՀ և Թուրքիայի միջև սահմանը կբացվի 3-րդ երկրների քաղաքացիների համար։
«Հիմա շատ կարևոր է, որ մեր գերատեսչությունները Թուրքիայի համապատասխան գերատեսչությունների հետ աշխատեն, որովհետև քաղաքական պայմանավորվածությունը պայմանավորվածություն, բայց իրագործումը կախված է այդ աշխատանքից», – ասել է նա:
Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանի և դեսպան Սերդար Քըլըչի հանդիպմանը նաև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Թուրքիա-Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումներ իրականացնել օդային տրանսպորտով:

Prime Minister Nikol Pashinyan has instructed Armenia's special envoy for the normalization of ties with Turkey to coordinate work with Ankara in order to implement agreements as soon as possible.
Pashinyan's remarks came days after Armenia and Turkey agreed to open the land border for citizens of third countries visiting the two nations.
"Now it is very important that our departments work with the relevant departments in Turkey, because but the implementation [of agreement] depends on that work," the PM said.
Armenia and Turkey last December named special envoys to discuss the normalization of ties. Four rounds of talks followed on January 14, February 24, May 3 and July 1.
During their last meeting, they also agreed on commencing direct air cargo trade between Armenia and Turkey at the earliest possible date and decided to initiate the necessary process to that effect.