Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ՀՀ-ում գտնվող Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանին մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ապահովման վերաբերյալ:
Ալի Շամխանին ընդգծել է, որ Իրանն անընդունելի է համարում տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության որևէ փորձ և նշել, որ իր երկիրը ևս սատարում է ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացին՝ պետությունների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանման շրջանակում:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ տարբեր ուղղություններով հայ-իրանական համագործակցության զարգացման հիմքը տնտեսական կապերի ամրապնդումն է: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը և Ալի Շամխանին կարևորել են առևտրաշրջանառության, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, արդյունաբերության և այլ ոլորտներում առկա փոխգործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը: Կողմերը քննարկել են ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերն ու նախագծերը:
Վարչապետ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ օրակարգային հարցերի համատեքստում պարոն Շամխանիի այցը կլինի արդյունավետ:
Ալի Շամխանին հանդիպել է նաև նվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ։ Գրիգորյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը՝ շեշտելով, որ այդ գործընթացքում միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ հարց չի քննարկվում: Իրանի ԱԽ քարտուղար Ալի Շամխանին նշել է, որ վերոնշյալի կոնտեքստում պետք է հարգվեն պետությունների տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքները: Կողմերը պայմանավորվել են երկխոսությունը շարունակելու նպատակով հաջորդիվ հանդիպել Հայաստան-Իրան սահմանին:

Prime Minister Nikol Pashinyan and Secretary of the Supreme National Security Council of Iran Ali Shamkhani met on Thursday, July 8 to discuss regional stability and security, Pashinyan's office said in a statement.
Shamkhani noted that Iran is interested in developing and strengthening relations with Armenia in all fields. In this context, the two weighed in on a number of issues of bilateral cooperation.
The sides exchanged thoughts on ensuring regional stability and security. Shamkhani emphasized that Iran considers any attempt to change the geopolitical situation in the region unacceptable and noted that his country also supports the process of unblocking infrastructure within the preservation of the territorial integrity and sovereignty of states.
They also emphasized that strengthening of economic ties is fundamental for the development of Armenian-Iranian cooperation in various directions. In this context, Pashinyan and Shamkhani stressed the need to boost the existing cooperation in trade, infrastructure, energy, industry and other areas. The parties discussed current programs and projects, as well as those of mutual interest.