Նոյեմբերին 11-13-ին Երևանում կայանալու է «Ապագա Հայկականը» նախաձեռնության առաջին համաժողովը՝ «քաղաքացիական ասամբլեա» մասնակցային ժողովրդավարության մոդելի հիման վրա։
Քննարկման առարկա է դառնալու «Ապագա Հայկականը» հանրային նախաձեռնության 15 նպատակից 3-ը՝ «Հայաստան-Սփյուռք միասնականությունը», «Պատմական պատասխանատվությունը» և «Բնակչության աճը»։
Հուլիսի 7-ին Մատենադարանում տեղի է ունեցել «Ապագա Հայկականը» Համաժողովի մեկնարկի ազդարարման միջոցառումը, որով տրվել է համաժողովին մասնակցության հայտերի ներկայացման և փորձագիտական խմբերի ձևավորման մեկնարկը:
Պանելային քննարկմանը մասնակցած «Ապագա Հայկականը» շարժման նախաձեռնող Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ այս նոր նախաձեռնությունը բերելու է հաջողության, գրում է «Առավոտը»։
«Դա ոչ միայն մեր երազանքն է, այլև մեր պահանջն է, քանի որ 21-րդ դարում առանց համագործակցության, առանց միասնականության՝ հնարավոր չէ առաջ շարժվել»,-ասել է:
Նա վստահ է, որ «Ապագա Հայկականը» նախաձեռնության շնորհիվ հնարավորություն են ունենալու աշխատել միասնաբար, նոր լուծումների ճանապարհներ քննարկել, արդյունավետ լուծումներ գտնել և փոփոխություններ իրականացնել:
Նա նաև կարևորել է, որ աշխարհում և ընդհանրապես վերականգնվի հայի նկատմամբ հարգանքը, որը եղել է մեր պատմության ընթացքում և հային ոչ թե որպես լավ առևտուր անող ճանաչեն, այլ՝ որպես կրթված ազգի ներկայացուցիչ, որպեսզի հայը դառնա օրինակ և մոդել բոլորի համար:
Համաժողովն ունենալու է 200 մասնակից Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից՝ ընտրված բաց վիճակահանության միջոցով։ Նրանք հնարավորություն են ունենալու բաց քննարկում ծավալելու «Ապագա Հայկականը» նախաձեռնության 15 նպատակների կյանքի կոչման հնարավոր քաղաքականության ու ծրագրերի շուրջ և ներկայացնելու առաջարկություններ իշխանություններին և կազմակերպություններին հայրենիքում և սփյուռքում:
Ընթերցեք նաև․ ԱՀ պետնախարար․ «Ապագա Հայկականը» նախաձեռնության հետ համատեղ լուծում կտրվի բազում խնդիրների

8 Июль 2022 - 11:04 AMT
11-13 ноября в Ереване пройдет конференция The Future Armenian. В ней планируется участие 200 делегатов от Армении, Арцаха, Диаспоры.
Обсуждение пройдет по принципу Гражданской ассамблеи, то есть самые обычные граждане, они представят свое видение проблем и их решений. Делегаты будут отобраны по принципу случайности из числа соавторов инициативы The Future Armenian. Стать им можно, зарегистрировавшись на сайте или по телефону 060700800.
Первое мероприятие по принципу Гражданской ассамблеи в рамках The Future Armenian прошло в мае в Степанакерте. Фонд, нашедший поддержку неравнодушных соотечественников из 108 стран, ставит перед собой 15 важнейших для армянского народа целей. Фонд основан шестью соучредителями – Нубар Афеян, Рубен Варданян, Ричард Азарниа, Артур Алавердян, Арам Бекчян, Давид Тавадян.
О подробностях предстоящей ассамблеи было сообщено на официальной церемонии старта подготовительной работы 7 июля. Вновь были отмечены стоящие перед армянским миром серьезнейшие проблемы и необходимость поиска путей их решения. Соучредители инициативы видят наибольшие возможности в сотрудничестве.
«Проблем очень много, и правительству надо работать на 150% для их решения. Это работа для настоящего. Диаспора же свою работу нацеливает на будущее, и необходимо совместить оба этих подхода», – отметил Нубар Афеян, заметив, что, как это часто говорится, если в Азербайджана ресурс нефть, то у Армении важнейший ресурс Диаспора.
Рубен Варданян полагает, что веяние времени изменило образ «героя нашего времени», предложив новые подходы и новые требования, выдвинув на первый план знания и совместную работу. «Только хочу от себя заметить, что Диаспора должна быть не ограниченным в объеме ресурсом – нефтью – а скорее солнечной энергией», – заключил Варданян.