2021-ի նոյեմբերից մինչև 2022-ի հուլիսը Արցախում 377 ընտանիք ապահովվել է նորակառույց բնակարանով կամ տնով, տեղեկացնում է է Արցախի բնակարանային հարցերի կոմիտեն։
Նորակառույց բնակարանները և բնակելի տները տրամադրվել են զոհված անձանց ընտանիքներին, 1-ին խմբի անժամկետ զինվորական հաշմանդամություն ունեցող անձանց ընտանիքներին, 5 և ավելի զավակներ ունեցող անձանց ընտանիքներին, տեղահանված անձանց ընտանքներին, փախստականների ընտանիքներին, ՊԲ գործող և պահեստազորի զինծառայողների ընտանիքներին, ինչպես նաև ծնողազուրկ անձանց ընտանիքներին, այդ թվում՝ 312-ը՝ Ստեփանակերտում, 48-ը՝ Ասկերանի շրջանում, 17-ը՝ Մարտունու շրջանում:

377 families celebrated housewarming in Nagorno-Karabakh (Artsakh) between November 2021 to July 2022, according to the press service of the country's Housing Committee.
"377 newly built apartments and houses were provided to the families of deceased persons, persons with military disability, persons with 5 or more children, displaced persons, refugees, families of Defense Army servicemen, as well as families of orphans," the Committee said.
312 apartments were provided in the capital city of Stepanakert, 48 in Askeran region and 17 in Martuni region.
In December 2021, Artsakh State Minister Artak Beglaryan announced that Artsakh was planning to build 5,000 apartments in the next 3 years, mainly for families of those displaced after the 44-day war.