Հուլիսի 12-ին՝ ժամը 15։55-ին Շիրակի մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոն տեղեկություն է ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի թիվ N զորամասերից մեկի տարածքում այրվում է խոտածածկ տարածք։ Դեպքի վայր է մեկնել ԱԻՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից երկու մարտական հաշվարկ։
Պարզվել է, որ հրդեհը բռնկվել է թիվ N զորամասերից մեկի տարածքում գտնվող չշահագործվող պահեստի տանիքում:
Sputnik Արմենիան հայտնում է, որ հրդեհը բռնկվել էր Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայանի տարածքում։
Այն մեկուսացվել է ժամը 19:09-ին, մարվել՝ 21։46-ին։ Այրվել են չշահագործվող պահեստի փայտե տանիքն ու ծածկը՝ մոտ 1000 քմ:
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել են զորամասի 10 աշխատակից՝ երկու մարտական հաշվարկով և Գյումրու քաղաքապետարանի երկու ջրատար ավտոմեքենա։

13 Июль 2022 - 10:26 AMT
На территории 102-й российской военной базы в армянском Гюмри вспыхнул пожар, загорелся склад стройматериалов. Об этом сообщает пресс-служба МЧС республики.
12 июля в 15:55 в Ширакский региональный Центр кризисного управления поступило сообщение о том, что на территории 102-й российской военной базы в Гюмри горит травяной покров. На место происшествия выехала бригада пожарных и спасателей. Оказалось, что горит склад здания.
По предварительным данным, площадь возгорания составила около 500 квадратных метров, огонь перекинулся на крышу. Был объявлен второй уровень сложности пожара.
О пострадавших и погибших из-за пожара не сообщалось.
Для выяснения причин возгорания будет проведено расследование.
102-я российская военная база находится в Армении с 1995 года. Объект располагает двумя войсковыми гарнизонами в Гюмри и Ереване. Численность личного состава базы — около четырех тысяч человек.