Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարությանը, ֆեյսբուքյան իր էջում նշելով, որ ՀՀ կառավարությունը ստեղծում է Ներքին գործերի նախարարություն, հույս է հայտնել, որ ՆԳՆ ստեղծելուն միտված քայլերը շուտով կամբողջանան և վերջնարդյունքը կլինի ավելի առաջադեմ և թափանցիկ ինստիտուտը։
Նա նաև նշել է, որ արդյունքում ոստիկանությունը խորհրդարանական վերահսկողության դաշտում կլինի։
«Այդ մասին առաջարկությամբ տարիներ շարունակ հանդես ենք եկել խորհրդարանում (այդ թվում՝ կառավարության այլընտրանքային կառուցվածք ներկայացնելիս)՝ հիմք ընդունելով այն հանգամանքը, որ ոստիկանությունը ներքին գործերի նախարարություն դարձնելով բերում ենք խորհրդարանական վերահսկողության դաշտ, ինչպես մյուս նախարարությունները։
Ըստ շրջանառության մեջ դրված նախագծի ներքին գործերի նախարարության կազմում գործելու են փրկարար ծառայությունը (ներկայիս արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը), ոստիկանությունը, ոստիկանության զորքը, միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը, ներքին գործերի նախարարության ուսումնական կենտրոնը (որպես ՊՈԱԿ)։
Ընդ որում՝ նախկինում ներքին գործերի նախարարություն ունեցել ենք, որը վերածվել է առանձին կառույցների դեռևս 2000-ականներին՝ օրվա իշխանության կողմից, ինչի արդյունքում իրավապահ կարևորագույն ինստիտուտները դուրս են մնացել խորհրդարանական վերահսկողությունից և անցել օրվա իշխանության ուղիղ ենթակայության ներքո»,-ասվում է գրառման մեջ։
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասել է, որ ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը շատ կարևոր մեծ քայլ է մեր երկրի իրավապահ համակարգի համար։ Ներկայացնելով ՆԳՆ մոդելը՝ նա ասել է, որ նախարարությունը զրոյից չի ստեղծվելու, դրա հենքը լինելու է ԱԻՆ-ը։

Ambassador-at-Large Edmon Marukyan considers the establishment of a Ministry of Internal Affairs important.
"By reorganizing the police into the Ministry of the Interior, we will bring it into the parliamentary field of control, like other ministries," he said on social media Wednesday, July 13.
Marukyan noted that according to the draft proposal, the Interior Ministry will unite the rescue service (now the Ministry of Emergency Situations), the police, the migration and citizenship service, and the research center. He said such a ministry existed in the past, but it was disassembled in the 2000s and taken out of parliamentary control.
"I hope that all the measures aimed at creating the Ministry of Internal Affairs will soon be implemented and the end result will be a more progressive and transparent institution," the ambassador wrote.
Minister of Justice Karen Andreasyan said earlier that the establishment of a Ministry of Internal Affairs is a very important and big step for the law enforcement system of Armenia. Andreasyan said the Ministry will not be created from scratch, but rather be built on the Ministry of Emergency Situations.