Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Երևանում գտնվող Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հանդիպմանն անդրադարձել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջանքերը՝ տարածաշրջանում փոխըմբռնման ու կայունության ամրապնդման ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակին, խաղաղության ու կայունության ապահովմանն ուղղված քայլերին: Մասնավորապես, մտքեր են փոխանակվել Սոչիում ՌԴ նախագահի, Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ կայացած եռակողմ հանդիպումների արդյունքների ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման վերաբերյալ:
Կարևորվել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության ուղղությամբ միջազգային հանրության հետևողական ուշադրությունը, մասնավորապես, ԼՂ հակամարտության գոտի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության ու միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքի ապահովումը՝ հաշվի առնելով արդեն իսկ հայկական մի շարք կոթողների ոչնչացման ուղղությամբ իրականացված քայլերը:

Prime Minister Nikol Pashinyan on Thursday, July 15 met with Toivo Klaar, the EU's Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, to discuss the situation around Nagorno Karabakh and the Armenian-Turkish normalization process, among other things.
The Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin was also present at the meeting.
The Prime Minister highly appreciated the efforts of the President of the European Council Charles Michel aimed at strengthening mutual understanding and stability in the region, a statement from Pashinyan's office said.
At the meeting,processes taking place in the South Caucasus region, the situation around Nagorno Karabakh, the steps aimed at ensuring peace and stability were high on the table. In particular, the sides exchanged thoughts on the results of the trilateral meetings held in Sochi with the mediation of the President of the Russian Federation and the President of the European Council in Brussels and the implementation of the agreements.
The consistent attention of the international community towards the protection of the Armenian cultural heritage in the territories that have passed under the control of Azerbaijan was highlighted, in particular, the provision of the access of the UNESCO mission and international humanitarian organizations to the NK conflict zone, considering the steps already taken towards the destruction of a number of Armenian monuments.
The two also referred to the Armenian-Turkish normalization process.
Klaar said earlier he was in Armenia “for important meetings”. “Back in a very hot Yerevan for a short visit. Looking forward to important meetings”, Claar tweeted with a photo of Yerevan attached.