44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների դիակների և մասունքների 50 ոսկրային հյուսվածքի փորձանմուշ կուղարկվի Նիդերլանդներ՝ վնասված ոսկրային հյուսվածքներից ԴՆԹ անջատման և գենետիկական լիարժեք բնութագիր ստանալու համար։
Դեռևս կան բարդ, վնասված, արտաքին գործոնների ազդեցությունից որոշակի կազմափոխված ոսկրային հյուսվածքներ, որոնցից չի հաջողվում անջատել անձի նույնականացման համար պիտանի ԴՆԹ բնութագրեր, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել ևս 50 ոսկրային հյուսվածքների փորձանմուշներ ուղարկել Նիդերլանդների Անհայտ կորածների միջազգային հանձնաժողով։
Այդ նպատակների համար կհատկացվի 75,000 դոլար՝ որոշումը կայացվել է կառավարության հուլիսի 14-ի նիստում։
Կառավարության պահուստային ֆոնդից առողջապահության նախարարությանը կհատկացնի 31 մլն 125 հազար դրամ՝ Նիդերլանդներում ԴՆԹ փորձաքննություն իրականացնելու համար։
Ավելի վաղ «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում գտնվող թվով 100 (բարդ նմուշ) ոսկրային փորձանմուշներ են ուղարկվել Նիդերլանդների թագավորություն ICMP կազմակերպություն ԴՆԹ նույնականացումը կատարելու նպատակով: Ֆինանսավորումը իրականացվել է USAID կազմակերպության կողմից:

The Armenian government is planning to send another 50 bone tissue samples collected from the remains of the victims of the Second Karabakh War to the Netherlands to separate DNA from the cells and identify the bodies.
According to a proposal approved by the Cabinet of Ministers on Thursday, July 14, many unrecognizably altered, dismembered, skeletonized or burned remains and bodies have been identified in Armenia since the end of the war.
Furthermore, 100 samples were sent to the International Commission on Missing Persons in the Netherlands for identification, with financing from the USAID.
However, because there are still samples whose DNA can't be separated, the Ministry of Health has decided to send 50 more samples to the Netherlands.
Health Minister Anahit Avanesyan said in March 2021 that the country wouldn't be able to identify some of the remains of the victims of the Nagorno-Karabakh war as decomposition had erased all identifiable features. She said some of the bodies are severely damaged, which means they could not be identified even through DNA analysis.