ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը մի շարք հայամետ օրինագծեր է ընդունել, այդ թվում՝ #337 (նախկինում՝ #992) փոփոխությունը, որով պետք է Կոնգրեսին ներկայացվեն Ադրբեջանին ռազմական օգնությունն արգելող Ազատության աջակցման ակտի 907-րդ բանաձևի չեղարկման մանրամասները։
Փոփոխությունը ներկայացրել է կոնգրեսական Ջեքի Սփիրի կողմից, տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայնը» ամերիկահայ կազմակերպությունների վրա հղումով։
907-րդ բանաձևի չեղարկման մանրամասները պետք է ներկայացնի պաշտպանության նախարարը՝ պետքարտուղարի հետ համաձայնեցնելով։
Բացի այդ, զեկույցը պետք է պարունակի տեղեկություն այն մասին, թե արդյոք Ադրբեջանի կառավարությանն ուղղված անվտանգության ոլորտի աջակցությունը չի խաթարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:
Օրինագծին աջակցել է մոտ 15 կոնգրեսական: Թիվ 337 փոփոխությունն ընդգրկվել է մի խումբ օրինագծերի՝ en bloc 3-ի փաթեթի մեջ և քվեարկության է դրվել որպես այդ փաթեթի մի մաս:
Բացի այդ, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է թիվ 399 փոփոխությունը (նախկինում՝ #478), որն առաջ են քաշել կոնգրեսականներ Քրիս Պապպասը և Գաս Բիլիրակիսը: Այն համապատասխան պահանջներ է առաջ քաշում F-16-ների կամ F-16-ների արդիականացման փաթեթների վաճառքի կամ փոխանցմանը Թուրքիային: Օրինագծին աջակցել 17 կոնգրեսական:
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է 2023թ.-ի Ազգային պաշտպանության վավերացման ակտ օրենքում ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի անդամների ներկայացրած փոփոխություն #121, փոփոխություն #611, փոփոխություն #337 օրինագծերը: Ըստ վերջիններիս տեղեկության, ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին պալատը համաձայնել է օրենքի այս լրացումները ներառել 2023թ.-ի Ազգային պաշտպանության վավերացման ակտ օրենքում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կրկին հրաժարվել է 907-րդ բանաձևի սահմանափակումների կիրառումից։ Դա նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին։ «Դա ճանապարհ է բացում Ալիևի հակահայկական ու կոռումպացված ռեժիմին ամերիկյան օգնության տրամադրման համար»,-ասվում էր Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդագրության մեջ։

Палата представителей США приняла еще три проармянские поправки к Закону об ассигнованиях на национальную безопасность на 2023 бюджетный год. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки.
Так, была принята поправка #337, представленная сопредседателем комитета Конгресса по делам Армении Джеки Спир, призывающая Государственный департамент США представить отчет, документирующий причины повторного обхода администрацией президента США Джо Байдена поправки 907 Закон о поддержке свободы.
В дополнении Спир также потребовала, чтобы в представляемом докладе содержалась информация о том, не повредила ли американская поддержка, оказанная Азербайджану, мирному процессу в Арцахе, а также дать оценку применению Азербайджаном наступательной силы против Армении или ущемлению суверенной территории Армении с момента прекращения огня в ноябре 2020 года по сей день.
Законопроект поддержали около 15 членов Конгресса. Поправка #337 входила в пакет группы законопроектов en bloc 3 и была выдвинута на голосование в составе этого пакета.
Ранее стало известно, что президент США Джо Байден вновь отказался применять ограничения резолюции 907. Это означает, что США продолжат военную поддержку Азербайджана. «Это прокладывает путь для оказания американской помощи антиармянскому и коррумпированному режиму Алиева», – говорится в сообщении Армянского национально комитета Америки.