Հուլիսի 17-ին ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։
Արարատ Միրզոյանը և Քերըն Դոնֆրիդը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Մտքեր են փոխանակվել հուլիսի 16-ին վրացական կողմի հյուրընկալությամբ Թբիլիսիում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման վերաբերյալ։ Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ հայկական կողմը շարունակում է կարևորել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահող երկրների դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում։
Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։ Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման գործընթացին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովների աշխատանքներին։
Դոնֆրիդ-Բայրամով հեռախոսազրույցում կարծիքներ են փոխանակվել ընթացիկ տարածաշրջանային գործընթացների, այդ թվում ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման տարբեր ուղղությունների մասին, գրում է Interfax.az-ը՝ Ադրբեջանի ԱՀՆ հաղորդագրության վրա հղումով։
Նշվում է, որ Դոնֆրիդը բարձր է գնահատել ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների Թբիլիսիում կայացած առաջին երկկողմ հանդիպումը և կարևորել է ուղիղ շփումների շարունակությունը։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Բայրամովը ամերիկյան կողմին տեղեկացրել է «տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված Ադրբեջանի հայտնի դիրքորոշումը, այդ թվում հաղորդակցությունների բացումը, երկու պետությունների սահմանի սահմանազատումը, խաղաղ համաձայնագրի ստորագրմանն ուղղված աշխատանքի մեկնարկը, այդ ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը»։ Կարևորվել է, որ կողմերը կատարեն ստանձնած պարտավորությունները։
Հուլիսի 16-ին Թբիլիսիում Վրաստանի ԱԳ նախարար Իլյա Դարչիաշվիլիի հյուրընկալությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։ Միրզոյանն ու Բայրամովն անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի։ Կողմերը քննարկել են այս առումով նախկինում ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը և մտքեր փոխանակել հետագա հնարավոր քայլերի շուրջ։
Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի տեսակետն առ այն, որ տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության հասնելու ճանապարհին կարևոր է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորումը, և այս համատեքստում ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ իր միջազգային մանդատին համապատասխան։ Նա շեշտել է հումանիտար խնդիրների, այդ թվում` հայ ռազմագերիների ազատ արձակման ու հայրենադարձման և անհետ կորած անձանց ճակատագրերի պարզաբանման խնդիրների հասցեագրման կարևորությունը։

17 июля по инициативе американской стороны состоялся телефонный разговор главы МИД Армении Арарата Мирзояна и заместителя госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Карен Донфрид.
Арарат Мирзоян и Карен Донфрид обсудили ряд вопросов, касающихся региональной безопасности и стабильности.
Мирзоян представил собеседнику последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Были затронуты процесс разблокирования региональных транспортных инфраструктур и экономических связей, работы комиссий по делимитации и безопасности границ между Арменией и Азербайджаном.
Состоялся обмен мнениями относительно встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана 16 июля в Тбилиси, принимающей стороной которой была грузинская сторона. Мирзоян отметил, что армянская сторона продолжает подчеркивать важность роли сопредседательства Минской группы ОБСЕ и стран-сопредседателей в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Донфрид провела телефонную беседу и с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Обсудили ситуацию в регионе, в том числе процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Отмечается, что Байрамов довел до сведения противоположной стороны «известную позицию Азербайджана по обеспечению мира и прогресса в регионе, включая открытие коммуникаций, делимитацию границы двух государств, начало работы по будущему мирному соглашению, а также шаги, предпринимаемые Азербайджаном в этих направлениях». В ходе телефонного разговора была подчеркнута важность полного выполнения сторонами взятых на себя обязательств.
В свою очередь Донфрид высоко оценила первую двустороннюю встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Тбилиси и подчеркнула важность продолжения прямых контактов.
В ходе состоявшейся в Тбилиси встречи между главами МИД Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым, Мирзоян подтвердил позицию армянской стороны, что на пути к достижению стабильного и длительного мира в регионе важно политическое урегулирование нагорно-карабахского конфликта и в этом контексте подчеркнул важность использования института и опыта сопредседательства Минской группы ОБСЕ в соответствии с ее международным мандатом.