2022-ի առաջին կիսամյակում ծնունդների թիվն Արցախում աճել է գրեթե 200-ով, հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
2022-ի առաջին կիսամյակում Արցախի առողջապահության նախարարության բուժհաստատություններում ծնվել է 792 երեխա ՝ 406 տղա, 386 աղջիկ, հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
Ստեփանակերտում ծնվել է 697 երեխա, իսկ շրջաններում ծնունդների առավելագույն թիվը գրանցվել է Մարտակերտում՝ 66, այնուհետև՝ Մարտունիում՝ 29:
2022-ի հունվար-հունիս ժամանակահատվածում Արցախում արձանագրվել է զույգ երեխաների 4 ծնունդ:
6 երեխա ծնվել է արտամարմնային բեղմնավորման ճանապարհով, որից 3 տղա, 3 աղջիկ: Արցախի Հանրապետությունից ՀՀ բուժհաստատություններում ծնվել է 15 երեխա՝ 8 տղա, 7 աղջիկ: Արդյունքում՝ ԱՀ-ում ծնունդների ընդհանուր թիվն առաջին կիսամյակում կազմել է 807 երեխա՝ 414 տղա, 393 աղջիկ:
«Արցախի առողջապահության նախարարության բուժհաստատություններում 2021 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ծնվել է 593 երեխա՝ 270 տղա, 323-աղջիկ, ինչը նշանակում է, որ ընթացիկ տարվա նույն ժամանակահատվածում ունենք ուրախալի փաստ այն առումով, որ ծնունդների թիվն աճել է գրեթե 200-ով, և նորածինների մեջ գերակշռում են ապագա զինվորները»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

18 Июль 2022 - 11:13 AMT
В первом полугодии 2022 года в медицинских учреждениях Арцаха (Нагорного Карабаха) родилось 792 ребенка – 406 мальчиков и 386 девочек, сообщает министерство здравоохранения республики.
В Степанакерте родилось 697 детей, более всего рождений в областях зарегистрировано в Мартакерте – 66 детей, в Мартуни – 29 детей.
За отчетный период зарегистрировано 4 случая рождения двойни.
Сообщается, что 6 детей – 3 девочки и 3 мальчика – родились путем экстракорпорального оплодотворения.
При этом в медучреждениях Армении родились 15 детей из Арцаха – 8 мальчиков и 7 девочек. В результате общая рождаемость в Арцахе в первом полугодии составила 807 детей (414 мальчиков, 393 девочки).
По данным Минздрава, в первом полугодии 2021 года в медучреждениях Арцаха родилось 593 ребенка – 270 мальчиков и 323 девочки. Таким образом в текущем году по сравнению с аналогичным периодом прошлого года родилось на 200 детей больше.