Ռուսաստանը պատրաստ է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին արտաքին հետախուզության առանձին ծառայության ստեղծման հարցում։ Այդ մասին Երևանում հայտարարել է ՌԴ արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ արտաքին հետախուզության առանձին ծառայություն ստեղծելը կամ չստեղծելը, իհարկե, Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության իրավասությունն է:
«Ռուսաստանը, մեր արտաքին հետախուզության ծառայությունը, ինչ ձևաչափով էլ աշխատենք մեր հայ գործընկերների հետ, ցանկացած մեթոդաբանական օգնություն, աջակցություն կցուցաբերենք։ Մենք նույնքան հուսալիորեն և հետևողականորեն կփոխգործակցենք, որքան մինչև օրս ենք աշխատել»,- նշել է Նարիշկինը։
Նա ավելացրել է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը ընդհանուր խնդիրներ ունեն, որոնք պետք է լուծեն։
Ավելի վաղ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը խորհրդարանում հայտարարել էր, որ Անվտանգության խորհուրդը գործընկերների հետ խորհրդակցություններ է սկսել արտաքին հետախուզության ծառայության ստեղծման հարցով:
Բացի այդ, դեռևս նախորդ տարվա օգոստոսին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ներկայացնելով կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագիրը, հայտնել էր, որ իշխանությունները արտաքին հետախուզության ծառայություն կձևավորեն հինգ տարվա ընթացքում։

Russia is ready to assist Armenia in reforming its security agencies, director of the Russian Foreign Intelligence Service Sergei Naryshkin told reporters in Yerevan on Monday, July 18.
“Reforming the National Security Service, creating a separate foreign intelligence service is within the competence of the political leadership of Armenia," Naryshkin said, according to TASS.
"In whatever format we work with our esteemed colleagues and partners, we will provide any methodological assistance and support.
"We will continue to interact reliably and consistently, as we have done to this day, because we have a large amount of common tasks that we must solve."
According to him, security in the South Caucasus region is determined by many areas of cooperation between Russia and Armenia in the spheres of economy, culture, politics and the military.
It was reported earlier that authorities in Armenia were planning to create a Ministry of Internal Affairs and a foreign intelligence agency. Three agencies are going to be merged into the Interior Ministry: the Police, the Rescue Service of the Ministry of Emergency Situations and the Migration Service.