ՌԴ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Ջեյհուն Բայրամովը հուլիսի 20-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում քննարկել են Ադրբեջանի և ՀՀ միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Շեշտադրվել է համապատասխան աշխատանքի իրականացման անհրաժեշտությունը՝ խստիվ պահպանելով 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի բարձր մակարդակի եռակողմ պայմանավորվածությունների դրույթները, տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Կարծիքների հանգամանալից փոխանակում է տեղի ունեցել մի շարք տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի շուրջ։
Նախարարներն արձանագրել են երկկողմ համագործակցության զարգացումը փետրվարի 22-ին բարձր մակարդակով ստորագրված ՌԴ և Ադրբեջանի միջև Դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագրի համատեքստում։

21 Июль 2022 - 09:49 AMT
20 июля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Сергея Лаврова с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
В ходе беседы был произведен обстоятельный обмен мнениями по ряду региональных и международных сюжетов, включая процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
«Акцентирована необходимость продолжения соответствующей работы в строгом соответствии с положениями трехсторонних договоренностей на высшем уровне от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г.», – говорится в сообщении.
Как сообщает пресс-служба МИД Азербайджана, стороны обменялись мнениями по транспортно-транзитным вопросам в регионе и особо отметили важность расширения потенциала транспортного коридора «Север-Юг», проходящего по территории России, Азербайджана и Ирана.
Байрамов и Лавров также обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес, добавили в МИД Азербайджана.