23 Հուլիս 2022 - 06:53 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Իրաքի հյուսիսում գտնվող Զախո քաղաքի գնդակոծումը։ Այդ մասին Twitter–ի իր միկրոբլոգում գրել է ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը՝ խորին ցավակցություն հայտնելով Իրաքի ժողովրդին։
«Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում բարեկամ Իրաքին և իրաքցի ժողովրդին` Զախոյի հատվածում գնդակոծության հետևանքով խաղաղ բնակիչների ողբերգական մահվան կապակցությամբ։ Խստորեն դատապարտում ենք բռնի գործողությունները քաղաքացիական բնակչության դեմ և շուտափույթ ապաքինում ենք մաղթում տուժածներին»,– ասվում է գրառման մեջ։
Թուրքական ԶՈւ կողմից Զախո քաղաքի հրետակոծումից հետո Իրաքի իշխանությունները որոշել են հետ կանչել Թուրքիայում Բաղդադի ժամանակավոր հավատարմատարին։ Ըստ Քրդստանի Ժողովրդավարական կուսակցության, գնդակոծման հետևանքով 9 մարդ զոհվել է, ևս 33-ը՝ տուժել։ ԱԳՆ-ին հանձնարարվել է բողոք ներկայացնել ՄԱԿ ԱԽ-ին, ինչպես նաև կանչել Թուրքիայի դեսպանին։ Մինչդեռ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիան հարձակում չի գործել իրաքյան դիրքերի վրա։

23 Июль 2022 - 14:08 AMT
МИД Армении осуждает акты насилия против гражданского населения в Ираке. Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря ведомства Ваана Унаняна.
«Выражаем наши глубочайшие соболезнования дружественному Ираку и иракскому народу в связи с трагической гибелью мирных жителей в результате обстрела в районе Захо. Мы решительно осуждаем акты насилия против гражданского населения и желаем скорейшего выздоровления пострадавшим», – говорится в заявлении.
20 июля в результате обстрела турецкой артиллерией туристического объекта в провинции Дахук (Иракский Курдистан) погибли 9 человек, еще 23 получили ранения. Ирак отозвал временного поверенного в делах из Анкары для консультаций. Глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу заявил, что Турция не имеет отношения к обстрелу.