23 Հուլիս 2022 - 08:54 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Աբդ Ալ-Ֆաթթահ Ալ-Սիսիին՝ Հեղափոխության 70-ամյակի առթիվ:
Նա նշել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է Միջին Արևելքի կայունությամբ և բարձր է գնահատում Եգիպտոսի դրական դերակատարությունը տարածաշրջանի անվտանգության ամրապնդման գործում և ահաբեկչության դեմ պայքարում։
«Մեծարգո նախագահ, Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Հեղափոխության 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ։
Հպարտությամբ կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև հարաբերություններն առանձնանում են պատմական սերտ առնչությունների վրա հիմնված բարեկամությամբ և զարգացման մեծ ներուժով։ Վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքի շնորհիվ մենք հայ-եգիպտական հարաբերությունները կբարձրացնենք նոր մակարդակի՝ ընդլայնելով երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության օրակարգը։
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Եգիպտոսի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն»,-ասվում է ուղերձում։ ‌

Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the President of Egypt, Abdel Fattah el-Sisi, on the 70th anniversary of the Revolution on Saturday, July 23.
"We can proudly state that relations between Armenia and Egypt are distinguished by friendship based on close historical interactions and great potential for development. I am confident that due to joint work, we will raise Armenian-Egyptian relations to a new level, expanding the agenda of bilateral and multilateral cooperation," Pashinyan said in his message.
"Armenia is greatly interested in the stability of the Middle East and highly appreciates Egypt's positive role in strengthening the region's security and fighting against terrorism.
The Egyptian Revolution of 1952 was a period of political, economic, and societal change in Egypt that began with the toppling of King Farouk and ushered in a wave of revolutionary politics in the Arab World, and contributed to the escalation of decolonization.