23 Հուլիս 2022 - 08:54 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Աբդ Ալ-Ֆաթթահ Ալ-Սիսիին՝ Հեղափոխության 70-ամյակի առթիվ:
Նա նշել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է Միջին Արևելքի կայունությամբ և բարձր է գնահատում Եգիպտոսի դրական դերակատարությունը տարածաշրջանի անվտանգության ամրապնդման գործում և ահաբեկչության դեմ պայքարում։
«Մեծարգո նախագահ, Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Հեղափոխության 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ։
Հպարտությամբ կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև հարաբերություններն առանձնանում են պատմական սերտ առնչությունների վրա հիմնված բարեկամությամբ և զարգացման մեծ ներուժով։ Վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքի շնորհիվ մենք հայ-եգիպտական հարաբերությունները կբարձրացնենք նոր մակարդակի՝ ընդլայնելով երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության օրակարգը։
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Եգիպտոսի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն»,-ասվում է ուղերձում։ ‌

23 Июль 2022 - 10:12 AMT
Пашинян направил поздравительное послание президенту Египта: «Армения заинтересована в стабильности Ближнего Востока»
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Арабской Республики Египет Абд аль-Фаттах ас-Сиси по случаю 70-летия революции. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«Мы можем с гордостью констатировать, что отношения между Арменией и Египтом отличает дружба, основанная на тесных исторических связях и большом потенциале развития. Уверен, что благодаря совместной работе мы поднимем армяно-египетские отношения на новый уровень, расширив повестку двустороннего и многостороннего сотрудничества.
Армения очень заинтересована в стабильности Ближнего Востока и высоко оценивает позитивную роль Египта в укреплении безопасности региона и борьбе с терроризмом», – отметил Пашинян.
Он пожелал президенту Египта здоровья и новых успехов, а дружественному народу Египта — мира и процветания.