Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության միջազգային կազմակերպությունը (Caucasus Heritage Watch) ուշադիր հետևում է 1892-98 թթ. կառուցված Մատաղիսի սբ Եղիշա եկեղեցու կողքին տարվող հողային աշխատանքներին, ասվում է կազմակերպության ֆեյսբուքյան էջում։
Կազմակերպությունն արձանագրել է, որ հուլիսի 5-ի դրությամբ բազիլիկ եկեղեցին անփոփոխ է 2020 թվականի պատերազմից ի վեր: Սակայն դրա մոտ կատարվող հողային աշխատանքները մտահոգություն են առաջացնում:
Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող Monumentwatch.org կայքը ներկայացրել է եկեղեցու վիճակը պատերազմից առաջ, ընթացքում և հետո:
Նշվում է, որ պատերազմից առաջ եկեղեցին ամբողջությամբ կանգուն էր։
«Մատաղիս գյուղում Արցախյան երկրորդ պատերազմի ժամանակ թեժ մարտեր են ընթացել և հայտնի չէ, ինչ չափով է հուշարձանը տուժել։ Պատերազմից հետո ադրբեջանցիների կողմից սոցիալական կայքերում տեսանյութ էր տարածվել, որտեղ երևում էր, ինչպես են զինվորական հագուստով մի քանի տղամարդ մտնում եկեղեցի, ջարդում սրբապատկերները։ Տեսանյութում երևում է նաև, որ հատակին կոտրված լցված են տարբեր առարկաներ (Մշակութային վանդալիզմ Մատաղիսի Սուրբ Եղիշա եկեղեցում – Monument Watch)»,-ասվում է հրապարակման մեջ։
Հարավային մուտքի բարավորին փորագրված արձանագրության համաձայն, եկեղեցու շինարարությունն ընթացել է 1892-98 թվականներին։ Արձանագրության մեջ ասվում է. «Շինեցաւ սուրբ Եղիշէի եկեղեցիս Մատաղիսա միաբան ժողովուրդականաց։ Սկսած է 1892 թ., ավարտված 1898 թ.»։ Մ. Բարխուդարյանցի 1894-95 թվականների այցելության ժամանակ եկեղեցին դեռ կիսակառույց էր և անկնունք (Բարխուտարեանց 1895, 231)։ Եկեղեցին եռանավ բազիլիկ է՝ կառուցված տեղական բաց դարչնագույն կոպտատաշ և սրբատաշ քարերով։ Հուշարձանի չափսերն են՝ 15,07 մետր երկարություն և 8,16 մետր լայնություն։ Ներսի կողմից ամբողջությամբ սվաղված է։ Կիսաշրջան բեմը բարձր է, ունի երկու ավանդատուն, թաղակապ է, տանիքը՝ հողածածկ։
Մուտքը հարավային կողմից է, արևելյան կողմից բացվում է երեք, հարավային կողմից երկու, իսկ արևմտյան կողմից՝ մեկ լուսամուտ։

Caucasus Heritage Watch внимательно следит за земляными работами рядом с церковью Сурб Егише (Св. Егиша) Матагиса в Карабахе, построенной в 1892-1898 гг.
Как указывается, по положению на 5 июля базилика остается структурно неизменной с войны 2020 года. Но близость земляных работ вызывает беспокойство, отметили в организации.
Согласно надписи, оставленной на тимпане южного фасада, строительство продолжалось с 1892 по 1898 гг. Надпись гласит: «Построил церковь святого Егиша монах из Матагиса для народа. (Строительство) было начато в 1892-ом году, окончено в 1898-ом». Во время посещения этих мест М.Бархударянцем в 1894-1895-ых годах церковь еще была на стадии строительства и освящена не была (Бархударянц 1895, 231).
Церковь представляет собой трехнефную базилику, построенную из грубо обработанных и чистотесанных светло-коричневых камней. Памятник имеет длину 15,7 метров и ширину 8,16 метров. Изнутри она полностью отштукатурена. Престол высокий, имеет полукруглую форму. По обе его стороны расположены ризницы. Церковь сводчатая, покрыта земляной насыпью.
Вход расположен на южной стороне. На восточной стене три окна, на южной – два, на западной – одно.
Отмечается, что до войны в Нагорном Карабахе церковь была цела. В период второй арцахской войны в селе Матагис проходили ожесточенные бои, и неизвестно, насколько пострадал памятник. После войны азербайджанцы распространили в соцсетях видеоролик, где видно, как в церковь входят несколько мужчин в военной форме и начинают ломать иконы. Видно также, что на полу валяются сломанные предметы.