Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության միջազգային կազմակերպությունը (Caucasus Heritage Watch) ուշադիր հետևում է 1892-98 թթ. կառուցված Մատաղիսի սբ Եղիշա եկեղեցու կողքին տարվող հողային աշխատանքներին, ասվում է կազմակերպության ֆեյսբուքյան էջում։
Կազմակերպությունն արձանագրել է, որ հուլիսի 5-ի դրությամբ բազիլիկ եկեղեցին անփոփոխ է 2020 թվականի պատերազմից ի վեր: Սակայն դրա մոտ կատարվող հողային աշխատանքները մտահոգություն են առաջացնում:
Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող Monumentwatch.org կայքը ներկայացրել է եկեղեցու վիճակը պատերազմից առաջ, ընթացքում և հետո:
Նշվում է, որ պատերազմից առաջ եկեղեցին ամբողջությամբ կանգուն էր։
«Մատաղիս գյուղում Արցախյան երկրորդ պատերազմի ժամանակ թեժ մարտեր են ընթացել և հայտնի չէ, ինչ չափով է հուշարձանը տուժել։ Պատերազմից հետո ադրբեջանցիների կողմից սոցիալական կայքերում տեսանյութ էր տարածվել, որտեղ երևում էր, ինչպես են զինվորական հագուստով մի քանի տղամարդ մտնում եկեղեցի, ջարդում սրբապատկերները։ Տեսանյութում երևում է նաև, որ հատակին կոտրված լցված են տարբեր առարկաներ (Մշակութային վանդալիզմ Մատաղիսի Սուրբ Եղիշա եկեղեցում – Monument Watch)»,-ասվում է հրապարակման մեջ։
Հարավային մուտքի բարավորին փորագրված արձանագրության համաձայն, եկեղեցու շինարարությունն ընթացել է 1892-98 թվականներին։ Արձանագրության մեջ ասվում է. «Շինեցաւ սուրբ Եղիշէի եկեղեցիս Մատաղիսա միաբան ժողովուրդականաց։ Սկսած է 1892 թ., ավարտված 1898 թ.»։ Մ. Բարխուդարյանցի 1894-95 թվականների այցելության ժամանակ եկեղեցին դեռ կիսակառույց էր և անկնունք (Բարխուտարեանց 1895, 231)։ Եկեղեցին եռանավ բազիլիկ է՝ կառուցված տեղական բաց դարչնագույն կոպտատաշ և սրբատաշ քարերով։ Հուշարձանի չափսերն են՝ 15,07 մետր երկարություն և 8,16 մետր լայնություն։ Ներսի կողմից ամբողջությամբ սվաղված է։ Կիսաշրջան բեմը բարձր է, ունի երկու ավանդատուն, թաղակապ է, տանիքը՝ հողածածկ։
Մուտքը հարավային կողմից է, արևելյան կողմից բացվում է երեք, հարավային կողմից երկու, իսկ արևմտյան կողմից՝ մեկ լուսամուտ։

Caucasus Heritage Watch is closely monitoring earthmoving near the St. Yeghishe Armenian Church of Mataghis, Nagorno-Karabakh, the research initiative said Monday, July 25.
"As of July 5, the basilica appears structurally unchanged since the 2020 war. But the proximity of earthmoving raises concern," the initiative said on Twitter.
According to the inscription engraved on the lintel of the southern entrance, the construction of the church took place in 1892-1898. The inscription says: “The Church of St. Yeghisha was built by the united people of Mataghis. It was started in 1892 and was completed in 1898”.
During the visit of M. Barkhudaryants in 1894-1895, the church was still half-built and unconsecrated (Barkhutaryants 1895, 231).
The church is a three-nave basilica, built of local light brown rough and hewn stones. The dimensions of the monument are 15.07 meters long and 8.16 meters wide. It is completely plastered inwardly. The semi-circular beam is high, has two vestries, it is vaulted, and the roof is covered with earth.
The entrance is from the south, three windows open from the east, two from the south and one from the west.
Before the war the church was completely standing. Battles took place in the village of Mataghis during the Second Artsakh War and it is not known to what extent the monument was damaged. After the war, a video was spread by Azeris on social media, where it was visible how several men in military uniforms enter the church and break the icons. The video also shows that various broken objects are scattered on the floor.