ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում հորդորել է նրան ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին։ Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսի հայտարարության մեջ։
Բլինքենն ու Ալիևը քննարկել են Ադրբեջանի և Հայաստանի համար տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու պատմական հնարավորությունը։
Պետքարտուղարը վերահաստատել է տարածաշրջանային տրանսպորտային և հաղորդակցման ուղիներին աջակցելու վերաբերյալ ԱՄՆ առաջարկը։ Բլինքենը կոչ է արել շարունակել երկկողմ երկխոսությունը, ինչպիսին էր վերջերս Թբիլիսիում կայացած Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը: Պետքարտուղարը նաև հաստատել է աջակցությունը ԵՄ-ի միջնորդությամբ արդյունավետ քննարկումներին:
Բլինքենը նշել է նաև, որ ԱՄՆ-ն 1994 թվականից ի վեր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահն է և պատրաստ է համագործակցել ինչպես երկկողմ հիմքով, այնպես էլ համախոհ գործընկերների հետ՝ օգնելու հասնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին երկարաժամկետ համապարփակ խաղաղության։

U.S. Secretary of State Antony J. Blinken has urged Azerbaijani President Ilham Aliyev to release all remaining Armenian prisoners of war.
In a phone call on Monday, July 15, Blinken and Aliyev discussed Azerbaijan and Armenia’s historic opportunity to achieve peace in the region.
“The Secretary reiterated the United States’ offer of assistance in helping facilitate the opening of regional transportation and communication linkages. Secretary Blinken encouraged continued bilateral dialogue, such as the recent meeting between the Azerbaijani and Armenian Foreign Ministers in Tbilisi. The Secretary also reaffirmed support for productive EU-brokered discussions,” the Department of State said in a statement.
“He conveyed that the United States has been an OSCE Minsk Group Co-Chair since 1994 and stands ready to engage bilaterally and with likeminded partners to help Armenia and Azerbaijan find a long-term comprehensive peace. Secretary Blinken also urged President Aliyev to release all remaining Armenian detainees.”
Blinken later spoke to Prime Minister Nikol Pashinyan to discuss similar matters and commended the Armenian leader on the positive momentum and concrete agreements made towards normalizing relations between Armenia and Turkey.