Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնը և IDBank-ը համատեղում են ջանքերը․ այսուհետ անվարձահատույց արյուն հանձնելիս դոնորներին հաճելի անակնկալ է սպասվում՝ նրանք կստանան Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգի 2 հրավիրատոմս։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի փոխտնօրեն Աշխեն Բեգլարյանի խոսքով՝ նվագախմբի առաքելություններից է հասարակության մեջ բարձր արժեքների տարածումը։ Նվագախումբը դա անում է երաժշտության միջոցով՝ տարբեր բարեգործական և այլ ակցիաներ կազմակերպելով ու դրանց մասնակից դառնալով։
«IDBank-ի և Արյունաբանական կենտրոնի հետ համագործակցաբար իրականացվող կամավոր արյունատվական այս ակցիայի նպատակն է նպաստել անվարձահատույց դոնորների թվի ավելացմանը, հասարակության մեջ խթանել արյան դոնորությունը։ Նվագախումբն ու IDBank-ը նաև փոքրիկ խրախուսում են պատրաստել կամավոր դոնորների համար՝ իր համերգների հրավիրատոմսերի տեսքով։ Մենք հուսով ենք, որ այսօր մեկնարկած ակցիան կլինի վարակիչ՝ ներգրավելով նորանոր կամավոր դոնորների», – ասել է Աշխեն Բեգլարյանը։
IDBank-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ մասնագետների պնդմամբ մեր երկրում արյան պաշարները մշտապես համալրման կարիք ունեն, և այս ակցիան նպաստում է կամավոր արյունատվությունը խթանելուն։
«Մի կողմից խթանում ենք արյուն հանձնելը, ինչի կարիքը հիվանդները մշտապես ունեն, իսկ ոչ վաղ անցյալում ցավոք համոզվեցինք արյան պաշարների կրիտիկական անհրաժեշտության մեջ, մյուս կողմից՝ ապահովում ենք դոնորների հաճելի ժամանցը բարձրաճաշակ երաժշտության ներքո՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի վիրտուոզ կատարմամբ։ Իհարկե, վստահ եմ՝ միայն իմանալով, որ արյան կարիք կա, մեր հայրենակիցները կշտապեն արյուն հանձնելու, ինչպես այսօր դա անում են IDBank-ի և Իդրամի աշխատակիցները, սակայն, ամեն դեպքում, կարծում եմ, որ նրանց համար հաճելի կլինի հրավիրատոմսեր ստանալ։ Ի դեպ, որպես այս միջոցառման բացում՝ որոշեցինք հրավիրատոմսեր տրամադրել նաև մեր աշխատակիցներին․ միասին վայելեցինք «Սիմֆոնիկ Մանսուրյան» հրաշալի երեկոն», – ասել է IDBank-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը։
ՀՀ ԱՆ պրոֆ. Ռ. Հ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Դանիելյանն ասել է․ «Առողջապահության, բժշկության մեջ արյան պաշարները գնալով նվազում են, իսկ պահանջարկը՝ ավելանում։ Այսօրվա միջոցառումը, որ Սիմֆոնիկ նվագախմբի և IDBank-ի նախաձեռնությամբ է, լրացուցիչ անգամ հասարակությանը տեղեկացնում է, որ արյունատվությունը չափազանց կարևոր է և պետք է ամենօրյա բնույթ կրի։ Արյան կարիք կա բոլոր հիվանդանոցներում, որոնք ունեն վիրաբուժական, քիմիաթերապևտիկ, ծննդաբերական բաժանմունքներ, և այդ պահանջարկն ապահովելու համար, պետք է ապահովել դոնորների հոսքը»։

The State Symphony Orchestra of Armenia, the Hematology Center after Prof. R. H. Yeolyan and IDBank have joined forces for a project which enable donors get a pleasant surprise when donating blood. Each donor will from now on receive 2 invitation tickets to the concert of the Armenian State Symphony Orchestra.
According to Ashkhen Beglaryan, deputy director of the State Symphony Orchestra of Armenia, one of the orchestra's missions is the spread of high values in society. The orchestra does this through music, organizing and participating in various charity campaigns.
"The purpose of this voluntary blood donation campaign, which is carried out in cooperation with IDBank and the Hematology Center, is to contribute to the increase of the number of unpaid donors, to promote blood donation in the society. The orchestra and IDBank have also prepared a small incentive for voluntary donors in the form of invitations to its concerts. We hope that the campaign launched today will be contagious, attracting new volunteers," said Ashkhen Beglaryan.
Head of communication unit of IDBank Tatevik Vardevanyan cited experts as saying that the blood reserves in the country need to be constantly replenished. According to her, the campaign contributes to promoting voluntary blood donation.
"On the one hand, we promote blood donation, which patients need all the time, and not so long ago we unfortunately witnessed the critical need for blood reserves, on the other hand, we provide pleasant entertainment for donors under high-quality music, with the virtuoso performance of the Armenian State Symphony Orchestra. Of course, I am sure that once our compatriots learn about the need for blood, they will rush to donate it, as IDBank and Idram employees do today, but I think they will also be pleased to receive invitations. By the way, as the opening of this event, we decided to provide tickets to our employees as well: together we enjoyed a wonderful evening – Symphonic Mansuryan,” said Vardevanyan.
Samvel Danielyan, the director of the Hematology Center, says: "Blood reserves in healthcare and medicine are decreasing, while the demand is increasing. Today's event, which is an initiative of the Symphony Orchestra and IDBank, once again informs the public that blood donation is extremely important and should be of a daily nature. There is a need for blood in all hospitals that have surgical, chemotherapy, maternity departments, and in order to ensure that demand, the flow of donors must be ensured," said Samvel Danielyan, thanking the donors who replenish the blood reserves.
More information about the conditions for donating blood are available on the Hematology Center's website.