Հուլիսի 27-ին ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատան շքադահլիճում կայացել է Դմիտրի Խմելյովի անձնական հավաքածուից խորհրդային նավատորմի լեգենդար ծովակալ, Խորհրդային Միության հերոս Իվան Իսակովի (Հովհաննես Տեր-Իսահակյան) անձնական իրերի՝ ՀՀ ՊՆ «Մայր Հայաստան» թանգարանին փոխանցման հանդիսավոր արարողությունը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ ՊՆ, ՌԴ ԱԳՆ, Մոսկվայի Հաղթանակի և ՌԴ ԶՈւ Կետրոնական թանգարանների, Սամարայի կայազորի Կ.Ե. Վորոշիլովի անվան Սպայի տան ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ, դեսպանատան աշխատակիցներ։
Ողջույնի խոսքում ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը երախտագիտություն է հայտնել Դմիտրի Խմելյովին՝ շեշտելով Հայաստանի ու Ռուսաստանի ժողովուրդների ականավոր դեմքերի ու հերոսների հիշատակի պահպանության կարևորությունը։ Դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավարն անդրադարձել է ծովակալ Իսակովի ինչպես Հայրենական մեծ պատերազմի տարիների, այնպես էլ հետպատերազմյան շրջանի գործունեությանը։
Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել նաև ՀՀ դեսպանատան ռազմական կցորդ, գեներալ-մայոր Արմեն Լալայանը, Դմիտրի Խմելյովը, խորհրդային և ռուսաստանյան ռազմական գործիչ, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, փոխծովակալ Աշոտ Սարկիսովը և ՌԴ ՊՆ ներկայացուցիչ, առաջին կարգի կապիտան Վալերի Լապինը։
Փոխանցված իրերի թվում են լուսանկարներ, Խորհրդային Միության եռակի հերոս Սեմյոն Բուդյոննու, Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս Հովհաննես Բաղրամյանի եւ ուրիշների շնորհավորական հեռագրերը։ Վերջին շրջանում այդ իրերը պահվում էին Սամարայի կայազորի թանգարանում։

28 Июль 2022 - 10:24 AMT
В Армении передали личные вещи адмирала флота Советского Союза Ивана Исакова. Артефакты будут храниться в Музее обороны республики, сообщает «МИР 24».
Экспонаты безвозмездно отдал частный коллекционер Дмитрий Хмелёв. Он нашел их на рынке несколько лет назад и выкупил за 10 тысяч рублей. Среди подлинных вещей адмирала: фотографии, поздравительные телеграммы от маршалов Малиновского и Баграмяна, папка к докладу и удостоверение к медали. Вещи Ивана Исакова экспонировались по всей России, последний раз в Самаре. Теперь их передали на родину Исакова – в Армению.
«Масштаб его дел оказал влияние на ход и исход войны, поэтому он выдающийся военачальник. Для Армении он сын, сын армянского народа, который служил Советскому Союзу, нашей общей стране. Он является гордостью нашего народа. В Армении его все знают. Мы чтим его память, у нас есть школа имени Исакова, есть проспект Исакова», – отметил посол Республики Армения в РФ Вагаршак Арутюнян.
Помимо военных заслуг, Иван Исаков внес большой вклад в развитие флота и науки. Написал более 60 трудов по географии, истории, океанологии, создал трехтомный «Морской атлас», за который получил Сталинскую премию.