Հուլիսի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Երևանում գտնվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ, ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևի հետ հանդիպմանն ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի կարևորությունը։
«Միրզոյանի կողմից ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ իր միջազգային մանդատին համապատասխան»,-ասվում է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին «Ազատությանը» տված հարցազրևույցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն վերահաստատում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ՌԴ-ի հետ աշխատանքը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ հանուն ղարաբաղյան խնդրի համապարփակ ու խաղաղ կարգավորման։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the Russian co-chair of the OSCE Minsk Group, Special Representative of the Russian Foreign Minister Igor Khovaev in Yerevan on Thursday, July 28.
According to a statement from the Armenian side, a wide range of issues related to the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan, as well as the Nagorno-Karabakh conflict were on the table.
Mirzoyan stressed the importance of using the institution and experience of the OSCE Minsk Group co-chairmanship in accordance with its international mandate.