Հուլիսի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և աշխատանքային այցով ՀՀ-ում գտնվող ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 76-րդ նստաշրջանի նախագահ, Մալդիվների ԱԳ նախարար Աբդուլա Շահիդը կարևորվել են ՄԱԿ-ի և Հայաստանի միջև Կայուն զարգացման նպատակների իրագործման ուղղությամբ իրականացվող համագործակցությունը։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության Հայաստանի առաջնահերթություններից է ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղումը, որը ներառում է նաև ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության պաշտպանությունը։ Հավելվել է, որ Հայաստանն առանձնահատուկ կարևորում է ՄԱԿ-ի վաղ նախազգուշացման կարողությունների ամրապնդման և ոճրագործությունների կանխարգելման համապատասխան մեխանիզմների կատարելագործումը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների լուծման, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման, ինչպես նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Արցախի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը և շեշտել ՄԱԿ համապատասխան կառույցների՝ տեղում անարգել ներգրավվածության հրամայականը։
Միրզոյանը վերահաստատել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու Հայաստանի հանձնառությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո՝ նշելով, որ այն միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափն է, որի շրջանակներում կարող են հասցեագրվել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և բոլոր իրավունքների պաշտպանության հարցերը։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը, լինելով ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ, հավատարիմ է մարդու իրավունքների պաշտպանության համաշխարհային օրակարգի առաջմղմանը։ Աբդուլա Շահիդը, իր հերթին, բարձր է գնահատել Խորհրդում Հայաստանի ծավալած արդյունավետ գործունեությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաև կարևորել են որոշումների կայացման գործընթացում կանանց ներգրավվածության ապահովումը և գոհունակություն հայտնել հուլիսի 24-ը կին դիվանագետների օր ճանաչելու Մալդիվների նախաձեռնության կապակցությամբ, ինչի վերաբերյալ բանաձևի համահեղինակ է Հայաստանը։
Հանդիպմանը հաջորդել է ՀՀ Դիվանագիտական դպրոցի շրջանավարտների ավարտական վկայականների հանձնման արարողությունը, որին ՀՀ ԱԳ նախարարը և ՄԱԿ ԳԱ նախագահը հանդես են եկել ելույթով: Այցի շրջանակներում Աբդուլա Շահիդը նաև հանդիպում է ունեցել ՀՀ ԱԳՆ կին դիվանագետների հետ, որի ընթացքում կարևորվել է կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարության ապահովումը և կանանց տնտեսական զորեղացման ուղղությամբ քայլերի իրականացումը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր վեհաժողովի նախագահ Աբդուլա Շահիդը, որն աշխատանքային այցով գտնվում է Հայաստանում, Twitter–ի իր միկրոբլոգից ջնջել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցելության մասին գրառումը։ Այս կապակցությամբ Twitter-ում հայ օգտատերերը բողոքի ալիք են բարձրացրել։ Սոցցանցերում ՀՀ ԱԳՆ-ի էջի հրապարակումների տակ հայտնվում են բացասական մեկնաբանություններ և Շահիդի ջնջած գրառման սքրինշոթերը։ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն քննադատել է Շահիդին Երևանում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցելելու համար։
Աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր վեհաժողովի նախագահ Աբդուլա Շահիդն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Նա նաև շրջայց է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարանում:

29 Июль 2022 - 10:56 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 28 июля встретился с председателем 76-й сессии Генеральной ассамблеи ООН, министром иностранных дел Мальдивской Республики Абдуллой Шахидом, находящимся в Армении с рабочим визитом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Поздравив коллегу с успешным председательством в ГА ООН, Мирзоян высоко оценил вклад Абдуллы Шахида в противостояние современным глобальным вызовам и консолидацию усилий международного сообщества в этих целях, в основе которых лежит идея эффективной многосторонности.
Была подчеркнута важность сотрудничества между ООН и Арменией в направлении достижения целей устойчивого развития.
Мирзоян отметил, что Армения, будучи членом Совета ООН по правам человека, привержена продвижению глобальной повестки дня по защите прав человека. Абдулла Шахид, со своей стороны, высоко оценил эффективную деятельность Армении в СПЧ.
Министр Мирзоян подчеркнул, что одним из приоритетов сотрудничества Армении с ООН является продвижение повестки предотвращения геноцида, которая также включает защиту памяти и достоинства жертв геноцида. Было отмечено, что Армения придает важность укреплению потенциала ООН по раннему предупреждению и совершенствованию соответствующих механизмов предотвращения преступлений.
Также были затронуты вопросы региональной стабильности и мира.
Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул необходимость решения гуманитарных проблем, возникших вследствие развязанной Азербайджаном войны, в частности, репатриации армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, а также сохранения армянского культурно-исторического наследия Арцаха на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, и подчеркнул императив беспрепятственного доступа соответствующих структур ООН на эти территории.
Мирзоян подтвердил приверженность Армении достижению мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ, отметив, что это единственный формат, имеющий международный мандат, в рамках которого могут быть обсуждены вопросы безопасности и защиты всех прав народа Нагорного Карабаха.
В рамках визита Абдулла Шахид также провел встречу с женщинами-дипломатами МИД Армении, в ходе которой была подчеркнута важность обеспечения равноправия женщин и мужчин и осуществления шагов в направлении расширения экономических возможностей женщин.