Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման մասին։
Հուլիսի 29-ի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հրադադարի ռեժիմի խախտում է գրանցվել Թաղավարդ գյուղի հատվածում։
«Ադրբեջանի զինված ուժերը հրաձգային զենքից կրակ են բացել Լեռնային Ղարաբաղի զինված կազմավարումների դիրքի ուղղությամբ: Տուժածներ չեն եղել։ Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը, ադրբեջանական և հայկական կողմերի ներկայացուցիչների հետ համագործակցությամբ, հարթել է միջադեպը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հուլիսի 27-ին և 28-ին Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները խախտել են հրադադարի պահպանման ռեժիմը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ բացելով, համապատասխանաբար՝ Տոնաշենի և Կարմիր շուկայի, Թաղավարդի հատվածում տեղակայված Արցախի ՊԲ մարտական դիրքերի ուղղությամբ, հայտնում է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը:
Ադրբեջանական զինուժի կողմից արձակված կրակոցների հետևանքով վնասվել է Կարմիր Շուկայի բնակչի առանձնատունը: Վերջինիս տան բակում հայտնաբերվել է նաև 7.62 մմ տրամաչափի կրակված 8 գնդակ:

The Russia Defense Ministry on Friday, July 29 confirmed that Azerbaijan violated the ceasefire in Nagorno-Karabakh earlier in the week.
"one violation of the ceasefire was recorded in the Taghavard area. The armed forces of Azerbaijan opened fire from small arms on the post of the armed formations of Nagorno-Karabakh," the Russian side said.
"There were no casualties. The command of the Russian peacekeeping contingent, in cooperation with representatives of the Azerbaijani and Armenian sides, resolved the incident."
A resident of the community of Karmir Shuka in Nagorno-Karabakh (Artsakh) on Thursday submitted a police report, revealing that the kitchen window and entrance door of the second floor of his house were damaged in Azerbaijan’s ceasefire violations from across the contact line.