ՀՅԴ Նիդերլանդների երիտասարդական միության անդամ Սյունե Աբրահամյանի մուտքը Հայաստան արգելվել է: Այդ մասին նա իմացել է «Զվարթնոց» օդանավակայանում։ Աբրահամյանն այդ մասին հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Հուլիսի 31-ին Աբրահամյանը ՀՀ էր ժամանել` մասնակցելու Սյունիքում ՀՅԴ երիտասարդական միությունների կազմակերպված ամառային ճամբարներին:
«Երեկ գիշեր հասա Հայաստան, «Զվարթնոց» օդանավակայան, որպեսզի մասնակցեմ ՀՅԴ Երիտասարդականի կողմից կազմակերպված կամավորական ճամբարներին Սյունիքում: Ինձ 12 ժամ առանց որևէ բացատրության պահելուց հետո, տեղեկացրեցին, որ հայրենիք մուտք չեմ կարող գործել` անցանկալի անձ եմ և պետք է վերադառնամ Նիդերլանդներ»,- ասվում է գրառման մեջ։
ՀՅԴ Բյուրոյի երիտասարդական գրասենյակի հայտարարության մեջ ասվում է, որ Աբրահամյանին հետ ուղարկելու որոշումը կայացվել է առանց որևէ հիմնավոր բացատրություն կամ պատճառաբանություն ներկայացնելու։
«Ցավալիորեն պետք է արձանագրենք, որ ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանի՝ Հայաստան մուտք գործելու արգելքի ու ՀՅԴ Երիտասարդականի անդամների դեմ հալածանքներից հետո, այս ապազգային իշխանությունը թիրախավորել է նվիրյալ և ազգասեր սփյուռքահայ դաշնակցական երիտասարդությանը։
Նրանց մուտքը Հայրենիք կարգելվի և զուգահեռ այս իրողության՝ կարտոնվի թուրք ազգայնականների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն, ինչին ականատես եղանք վերջին շաբաթների ընթացքում։
Հաշվի առնելով, որ սահմանապահ ստորաբաժանումները գործում են հիմնականում ԱԱԾ-ի ենթակայության տակ, կոչ ենք անում ՀՀ ԱԱԾ-ին պատշաճորեն իրականացնել իրենց սահմանված գործառույթները, չտրվել ապօրինի քաղաքական հրահանգների և գործել իրենց կանոնակարգի, առաքելության և կոչումին համաձայն՝ պաշտպանելու և ամրապնդելու ՀՀ և ԱՀ ազգային անվտանգությունը։
ՀՅԴ Երիտասարդականը, հակառակ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կազմակերպված բոլոր բռնաճնշումներին և հալածանքներին, շարունակում է մնալ իր հանձնառությանը հավատարիմ։
Ամեն գնով հեռացնել այս հանցավոր վարչախմբին, վերականգնել մեր խոցված արժանապատվությունը և վերջապես լծվել Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների խարխլված հիմնասյուների վերակառուցման աշխատանքին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հուլիսի 14-ին արգելվել էր ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, հայտնի սփյուռքահայ գործիչ Փափազյանի մուտքը ՀՀ, երբ Երեւանի օդանավակայանում նրան թույլ չի տրվել դուրս գալ օդանավակայանի տարածքից եւ ուղեկցել են դեպի վերադարձի օդանավ՝ առանց պատճառը ներկայացնելու։ Ավելի ուշ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը պարզաբանել էր, որ «տվյալ անձը հանդիսանում է նախորդ տարվա հունիսի 1-ին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության մոտ վարչապետի գլխավորած կառավարական պատվիրակության՝ ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոշարասյան դեմ հարձակում կազմակերպած անձանցից մեկը»։

A young Armenian from the Netherlands reported that after waiting at Zvartnots Airport in Yerevan for nearly 12 hours, Armenia’s security officials told her that she was banned from entering the country and was considered a persona non-grata.
Suneh Abrahamian, wrote on her Facebook page on Sunday that she had gone to Armenia to participate in a camp in Syunik organized by the Armenian Revolutionary Federation Youth Office, Asbarez says.
“Yesterday evening upon arriving at the airport in Armenia to participate in the ARF Youth Office voluntary camps in Syunik, I was immediately put in a small room and interrogated. After taking my passport and keeping me for 12 hours without any explanation, I was informed that my entry to my homeland was rejected and I am a persona non grata for the Armenian authorities. Words cannot describe the disappointment and pain I feel for being denied my homeland. Currently I am waiting at the airport to return to the Netherlands,” said Abrahamian in her Facebook post, adding that she is a member of the Garegin Njdeh Armenian Youth Federation chapter of the Netherlands.
Abrahamian is the second Diaspora Armenian whose entry has been banned to Armenia by the authorities.
On July 14, Mourad Papazian, a member of the ARF Bureau and a co-chair of the Coordinating Council of Armenian Organizations in France (CCAF) was similarly turned back at Zvartnots International Airport.
Weeks later, the Armenian government explained that the reason for Papazian’s ban was his alleged active role in a protest against Prime Minister Nikol Pashinyan while he was visiting Paris in June 2021. Papazian had traveled to Armenia at least on four occasion since June 2021, the most recent of which was in May when he accompanied Paris Mayor Anne Hidalgo to Armenia for an official visit.
On Thursday Papazian announced that a complaint has already been filed on his behalf to reverse the decision.
Upon Papazian’s dismissal from Armenia, the ARF Bureau, the CCAF as well as the ARF Western U.S. Central Committee issued statements condemning the government’s actions, with the latter emphasizing that the Armenian government does not have the right to refuse entry to any Armenian.