ՀՅԴ Նիդերլանդների երիտասարդական միության անդամ Սյունե Աբրահամյանի՝ Հայաստան մուտքն արգելելուց մի քանի ժամ անց դարձյալ «Զվարթնոց» օդանավակայանում արգելվել է նաև Նիդերլանդների Հայ Դատի ատենապետ, կուսակցական ակտիվ գործիչ Մասիս Աբրահամյանի մուտքը Հայաստան, ասվում է ՀՅԴ Արևմտյան Եվրոպայի կետրոնական կոմիտեի հայտարարության մեջ։
«Արդեն հստակ է, որ պատրաստված է այսպես կոչված անցանկալի անձանց ցուցակ: Եվ ինչպես մեր նախորդ հայտարարություններում ընդգծել էինք, երկիրը դեպի անդունդ տանող փաշինյանական դավադիր վարչախմբի գործիքի վերածված ԱԱԾ-ն տերը չէ իր կոչումին և հավասարապես պատասխանատու է ազգադավ այս որոշումներին:
Իրավական և հնարավոր բոլոր միջոցներով պիտի պայքարենք հայրենազրկության այս քստմնելի արշավի դեմ: Ողորմելի են նման փոքրոգի որոշման հեղինակները, մանավանդ եթե ցանկանում են այն միջոցով ճնշել ու լռեցնել համազգային մեր Դատի խնդիրները, Հայաստանի և Արցախի ամբողջականության ու բարօրության համար պայքարող նվիրյալ գործիչներին: Մեր պայքարը առավել պիտի սաստկանա, մինչև ազգային ու իրավական պետության վերականգնումը, որի նախապայմանն է իշխանության հայտնված ապազգային ու հայրենադավ բռնատիրական կլանի հեռացումը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՅԴ Նիդերլանդների երիտասարդական միության անդամ Սյունե Աբրահամյանի մուտքը Հայաստան արգելվել է: Այդ մասին նա իմացել է «Զվարթնոց» օդանավակայանում։
Հուլիսի 14-ին արգելվել էր ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, հայտնի սփյուռքահայ գործիչ Փափազյանի մուտքը ՀՀ, երբ Երևանի օդանավակայանում նրան թույլ չի տրվել դուրս գալ օդանավակայանի տարածքից և ուղեկցել են դեպի վերադարձի օդանավ՝ առանց պատճառը ներկայացնելու։ Ավելի ուշ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը պարզաբանել էր, որ «տվյալ անձը հանդիսանում է նախորդ տարվա հունիսի 1-ին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության մոտ վարչապետի գլխավորած կառավարական պատվիրակության՝ ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոշարասյան դեմ հարձակում կազմակերպած անձանցից մեկը»։

1 Август 2022 - 09:53 AMT
Члену Союза молодежи АРФД Нидерландов Сюне Абрамян запретили въезд в Армению. Об этом она узнала в аэропорту «Звартноц», сообщила сама Абрамян на своей странице в Facebook.
Сюне Абрамян, член голландского молодежного союза АРФД, прибыла в страну для участия в летних лагерях, организованных молодежными союзами АРФД в Сюнике.
«Продержав меня 12 часов без каких-либо объяснений, мне сообщили, что я не могу въехать на родину, я нежелательное лицо и должна вернуться в Нидерланды», – отметила Абрамян.
В заявлении молодежного управления Бюро АРФД говорится, что решение об отправке Абрамян обратно было принято без объяснения причин.
Через несколько часов после того, как Сюне Абрамян был запрещен въезд в Армению, въезд в Армению также был запрещен председателю «Ай Дата» Нидерландов, активному члену партии Масису Абрамяну, говорится в сообщении ЦК Западной Европы АРФД.
«Уже понятно, что список так называемых нежелательных лиц подготовлен. И как мы подчеркивали в наших предыдущих заявлениях, СНБ, превращенная в инструмент заговорщического режима Пашиняна, ведущего страну в пропасть, не владеет ситуацие и в равной степени несет ответственность за эти антинародные решения», – говорится в заявлении.
«Учитывая, что подразделения пограничной охраны действуют в основном в ведении Службы национальной безопасности РА, призываем Службу национальной безопасности РА надлежащим образом выполнять возложенные на них функции, не подчиняться незаконным политическим указаниям и действовать в соответствии со своими уставами, миссией и званием для защиты и укрепления национальной безопасности Армении и Арцаха», – говорится в заявлении.
14 июля члену бюро АРФД, известному деятелю армян Диаспоры Мураду Папазяну был запрещен въезд в Армению, когда в ереванском аэропорту ему не разрешили покинуть территорию аэропорта и сопроводили к обратному самолету, не назвав причину. Позднее Управление информации и общественных связей аппарата премьер-министра РА уточнило, что «данное лицо является одним из лиц, организовавших нападение на колонну правительственной делегации под государственным флагом РА во главе с премьер-министром у посольства РА во Франции 1 июня 2021 года».