Օգոստոսի 3-ին՝ ժամը 09։00-ից սկսած, ադրբեջանական ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, թիրախավորել են ՊԲ մարտական դիրքերն ու զորամասերից մեկի մշտական տեղակայման վայրը՝ բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կիրառելով նաև ականանետներ, նռնականետեր և հարվածային ԱԹՍ-ներ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 2 զոհ՝ մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Գուրգեն Գալերիի Գաբրիելյանը և Արթուր Յուրիի Խաչատրյանը, տեղեկացնում է ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը։
Եվս 14 զինծառայող տարբեր աստիճանի վիրավորում է ստացել:
Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորակազմի հրամանատարության հետ միջոցներ են ձեռնարկվում իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ։

3 Август 2022 - 15:17 AMT
Министерство обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) сообщило о гибели двух военнослужащих-контрактников и ранении 14 солдат в результате обстрела со стороны ВС Азербайджана.
«Как мы уже сообщали, 3 августа, начиная с 09:00, азербайджанские подразделения, грубо нарушив режим прекращения огня, обстреливали боевые позиции Армии обороны и место постоянной дислокации одной из воинских частей, помимо разнокалиберного стрелкового оружия применяя также минометы, гранатометы и ударных БПЛА. В результате этого смертельное ранение получили военнослужащие контрактной службы Армии обороны Гурген Галериевич Габриелян и Артур Юрьевич Хачатрян», – говорится в сообщении.
Отмечается, что еще 14 военнослужащих получили ранения различной степени. Совместно с командованием российской миротворческой бригады в Арцахе принимаются меры по стабилизации ситуации.