Օգոստոսի 3-ի լույս 4-ի գիշերը և առավոտյան 09:00-ի դրությամբ օպերատիվ մարտավարական իրադրությունը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է: Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանունները որոշ հատվածներում խախտել են հրադադարի ռեժիմը` կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ: ՊԲ ստորաբաժանումների կողմից կորուստներ չկան, տեղեկացնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Վիրավորում ստացած 19 զինծառայողից 4-ի վիճակը գնահատվում է ծանր, որոնցից մեկինը` ծայրահեղ ծանր:
Մյուս վիրավորների վիճակը բավարար է: «Ռուսական զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ շարունակում են քայլեր ձեռնարկվել իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Արցախի առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը հայտնել է, որ վիրավորների մի մասին տեղափոխել են Երևան, տեղեկացնում է «Ազատությանը»։
Վիրավորումները, ըստ նախարարի, բեկորային են՝ ԱԹՍ-ի հարվածի հետևանք են:
Օգոստոսի 3-ին` ժամը 15:00-ի սահմաններում, շփման գծի հյուսիս-արևմտյան հատվածում ադրբեջանական ստորաբաժանումները կիրառել են նռնականետեր և հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր:

4 Август 2022 - 11:25 AMT
Министр здравоохранения Республики Арцах (Нагорного Карабаха) Микаел Айриян сообщил о 19 раненых в результате обстрела Азербайджана. Все раненые имеют осколочные ранения.
«Ранения вызваны БПЛА. На данный момент есть 19 раненых и, к сожалению, 2 погибших. 4 раненых находятся в тяжелом состоянии, 1 из них в крайне тяжелом. Состояние остальных оценивается как легкой и средней тяжести», – уточнил министр.
По словам Айрияна, некоторые раненые средней и легкой степени тяжести доставлены в Ереван, пострадавшие в крайне тяжелом состоянии находятся в Республиканском медицинском центре Арцаха.
3 августа с 09:00 азербайджанские подразделения, грубо нарушив режим прекращения огня, обстреляли боевые позиции Армии обороны Арцаха и место постоянной дислокации одной из воинских частей, применив кроме стрелкового оружия различного калибра, также минометы, гранатометы и ударные БПЛА. В результате смертельное ранение получили военнослужащие-контрактники Армии обороны Гурген Галерович Габриелян и Артур Юрьевич Хачатрян. Вместе с командованием российского контингента, осуществляющего миротворческую миссию в Республике Арцах, принимаются меры по стабилизации ситуации.