Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ուշադիր հետևում է Հարավային Կովկասում իրադրության զարգացմանը և հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլահմ Ալիևի հետ։ Այդ մասին հայտնել է Ֆրանսիայի նախագահի մամուլի ծառայությունըւ։
Նշվում է, որ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել օգոստոսի 3-ին, իսկ Ալիևի հետ՝ օգոստոսի 4-ին։
Նա մտահոգություն է հայտնել վերջին օրերի լուրջ միջադեպերի, մասնավորապես, Լաչինի միջանցքի շրջանում սրացման կապակցությամբ: Նա հորդորել է բոլոր ջանքերը գործադրել էսկալացիայից խուսափելու և բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու համար:
Նշվում է, որ Մակրոնը նաև կարևորել է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարումը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է նաև, որ Ֆրանսիան սերտ կապ է պահպանում կողմերի և գործընկերների հետ՝ շարունակելով աջակցել ու իր ավանդը ներդնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը և տարածաշրջանի կայունության ապահովման ջանքերում։

Президент Франции Эммануэль Макрон провел телефонные разговоры с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, в ходе которых выразил обеспокоенность в связи с серьезными инцидентами, произошедшими в последние дни, особенно в районе Лачинского коридора. Об этом сообщает пресс-служба Елисейского дворца.
Макрон призвал сделать все возможное, чтобы избежать эскалации и сосредоточить внимание на переговорах с Арменией. Он подчеркнул важность соблюдения обязательств, взятых в соответствии с договоренностями о прекращении огня от 9 ноября 2020 года.
В сообщении говорится, что президент Франции внимательно следит за развитием ситуации на Южном Кавказе. Париж поддерживает тесные отношения со сторонами и со своими партнерами, с тем чтобы продолжать поддерживать и вносить свой вклад в усилия, направленные на развитие диалога между Арменией и Азербайджаном и на обеспечение стабильности в регионе.
Минобороны России 4 августа сообщило о 4 нарушениях режима прекращения огня в Нагорном Карабахе со стороны Вооруженных сил Азербайджана.