ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը, արձագանքելով ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը, տեղեկացրել է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեության արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտության և հետագայում հնարավոր խնդիրների առաջացման վերաբերյալ «հայկական կողմի մտահոգությունները, ի թիվս այլ դեպքերի, դեռևս 2021 թվականի փետրվարին գրավոր կերպով փոխանցվել են ՌԴ բարձրագույն ղեկավարությանը»։
Օգոստոսի 5-ին Լավրովը, անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին, ասել է, որ Ռուսաստանը դեռևս Հայաստանից կոնկրետ առաջարկներ չի տեսել Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ առաքելության մասով՝ վերջին սրացման ֆոնին։
Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով իրավիճակի սրմանն Արցախում, հայտարարել էր, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Արցախում տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ, այդ թվում վերջին օրերինը, հայ հանրության շրջանում ԼՂ-ում խաղաղապահ օպերացիայի բովանդակության հետ կապված հարցեր են առաջանում։
Նա նշել էր, որ այս պայմաններում խիստ անհրաժեշտ է դառնում ԼՂ-ում խաղաղապաh առաքելության մանրամասների ճշգրտումը:
«Դա անհրաժեշտ էր ի սկզբանե, բայց այս գործընթացին խոչընդոտել է Ադրբեջանը՝ հրաժարվելով ստորագրել ԼՂ-ում խաղաղապահ զորախմբի գործունեության մանդատը։ ՀՀ-ն դա արել է հենց 2020-ի նոյեմբերին: Ակնկալում ենք, որ երկկողմ ձևաչափով ստորագրված մանդատը գործի իր ամբողջ ծավալով»,-ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ եթե դա բավարար չէ, ուրեմն պետք է միջոցներ ձեռնարկել այդ մանդատը միջազգայնորեն հաստատելու կամ ավելի լայն միջազգային մանդատով օժտելու ուղղությամբ։

6 Август 2022 - 10:09 AMT
МИД Армении – Лаврову: Опасения Еревана относительно миротворцев были переданы РФ еще в феврале 2021 года
Опасения армянской стороны относительно необходимости повышения эффективности деятельности российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе и возникновения возможных проблем в будущем, в ряду других случаев, были переданы в письменной форме высшему руководству Российской Федерации еще в феврале 2021 года. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян.
5 августа министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москва пока не видела предложений премьер-министра Армении Никола Пашиняна по уточнению деталей миротворческой миссии РФ в Нагорном Карабахе.
На заседании правительства 4 августа премьер-министр Никол Пашинян заявил, что ряд событий в Нагорном Карабахе, в том числе события последних дней, вызывают у армянской общественности вопросы о содержании и характере миротворческой миссии РФ в Нагорном Карабахе. В этом контексте Пашинян считает крайне необходимым уточнить детали миротворческой операции в Нагорном Карабахе.