Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին հուլիսի վերջին: Այդ մասին հայտնել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Մեր հանդիպումների առանցքում եղել է գերեվարվածների առողջական վիճակը, ինչպես նաև պահման պայմանները, որոնք արձանագրվել են ոչ միայն ընդհանուր այցի, այլ նաև առանձնազրույցների ժամանակ։ Այդ տվյալները հրապարակման ենթակա չեն։ Հնարավորություն է տրվել գերեվարված անձանց կապ հաստատել իրենց ընտանիքների հետ տեսաուղերձների նամակների, հեռախոսազանգերի միջոցով»,- ասել է Ամատունին։
Կարմիր խաչը չի հրապարակում իր տեսակցած գերիների թիվը, կոմիտեում նշում են, որ այցելել են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հրապարակված գերիների ցուցակում ներառված բոլոր անձանց։
ԿԽՄԿ-ում հույս ունեն, որ պարբերական այցերը կշարունակվեն։
Բաքուն հաստատում է 38 հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց առկայությունը։ Հայ իրավապաշտպանների տվյալներով՝ ադրբեջանական ցուցակներում չներառված ևս 80 մարդ է գերության մեջ։

Representatives of the office of the International Committee of the Red Cross in Baku have visited the Armenian prisoners of war still being held in Azerbaijan, Zara Amatuni, head of communications programs for the ICRC delegation in Armenia told Sputnik Armenia on Wednesday, August 10.
"The latest visit to the Armenian prisoners took place at the end of July. They were given the opportunity to contact their relatives in all possible ways: through letters, phone calls and video messages," Amatuni said.
According to her, the ICRC representatives visited those captives whose existence has been officially recognized by the Azerbaijani authorities.
She noted that the purpose of such visits is to assess the state of health of prisoners, the conditions of their detention (including through private conversations).
Amatuni expressed hope that the regularity of visits will continue in the future. Representatives of the ICRC also keep in touch with the families of the captives who live in Armenia.
Baku confirms the presence of 38 Armenian prisoners of war and civilians, but according to human rights activists, another 80 people are in Azerbaijani captivity.