Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսին օգոստոսի 11-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումներին և անվտանգային մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր։
Իրանի նախագահը, անդրադառնալով վերջին օրերին Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող լարված միջադեպերին, հիշատակել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Խամենեիի՝ վերջերս Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահների հետ հանդիպման ժամանակ արված հայտարարությունը առ այն, որ Իրանը զգայուն է Կովկասյան տարածաշրջանում իր սահմանների հարցում և կհակազդի դրանք փոփոխելու ցանկացած փորձի:
ՀՀ վարչապետն Իրանի նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային վերջին միջադեպերի վերաբերյալ։ Տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների լիարժեք իրականացման կարևորությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև երկկողմ կապերի շուրջ, ընդգծել դրանց սերտացման կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման կապակցությամբ և նշել, որ Հայաստանը պատրաստակամ է հնարավորինս խթանելու երկու երկրների միջև ապրանքների տարանցումը և զարգացնելու համագործակցությունը ենթակառուցվածքների ոլորտում, այդ թվում՝ ճանապարհային, էներգետիկ և այլ ուղղություններով։
Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսին պատմական ու խորն է որակել երկու երկրների փոխհարաբերությունները և ընդգծել հայ-իրանական կայուն տնտեսական համագործակցության մակարդակի բարձրացման անհրաժեշտությունը։
Հուլիսի կեսին Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին Թեհրանում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ եթե Հայաստանի հետ Իրանի սահմանն արգելափակելու քաղաքականություն լինի, Իրանը կընդդիմանա: «Եթե Հայաստանի հետ Իրանի սահմանը արգելափակելու քաղաքականություն լինի, Իրանը կընդդիմանա դրան, քանի որ այդ սահմանը հաղորդակցության ուղի է արդեն մի քանի հազարամյակ»,-ասել էր նա։
Խամենեին նմանատիպ հայտարարություն էր արել նաև նույն օրերին Թեհրանում գտնվող ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը, այնուհետև անդրադարձել այդ հարցին Twitter-ի իր միկրոբլոգում։

Prime Minister Nikol Pashinyan had and President of Iran Sayyid Ebrahim Raisi talked over the phone on Wednesday, August 10, during which the latter said Iran would oppose any attempt to alter the borders in South Caucasus.
According to a statement from Pashinyan's office, the Armenian PM presented details to the President of Iran about the recent "border incidents" between Armenia and Azerbaijan. In the context of establishing stability and peace in the region, Pashinyan emphasized the importance of the full implementation of the trilateral agreements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021.
Weighing in on to the recent tense incidents in the South Caucasus, the President of Iran mentioned the statement made by Supreme Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Khamenei during the recent meeting with the presidents of Russia and Turkey, that Iran is sensitive about its borders in the Caucasus region and will oppose any attempt to alter them.
The parties also exchanged ideas on bilateral ties, emphasized the importance of bringing them closer.
Pashinyan expressed satisfaction with the development of Armenian-Iranian relations and noted that Armenia is ready to maximally promote the transit of goods between the two countries and to develop cooperation in the field of infrastructure, including in the direction of road, energy, etc.
Raisi, meanwhile, described the relations between the two countries as historical and deep and emphasized the need to raise the level of sustainable Armenian-Iranian economic cooperation.