44-օրյա պատերազմի հետևանքով 303 անձ Հայաստանից դեռևս անհետ կորած է համարվում։ Նման տեղեկություն է տարածել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն` ամփոփելով ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում արված աշխատանքը, գրում է Aysor.am-ը։
«Ավելի քան 1450 զանգ և այց ենք ունեցել անհետ կորած անձանց ընտանիքների կողմից Հայաստանի ԿԽՄԿ պատվիրակությունում: 4 ընտանիք դիմել է ԿԽՄԿ-ին՝ իրենց անհետ կորած հարազատների ճակատագիրը պարզելու խնդրանքով։ 12 ընտանիք պարզել է հարազատների ճակատագրերը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ տեղեկագրի՝ Կարմիր խաչը գրեթե 600 բանավոր, տեսաձայնային և գրավոր հաղորդագրություններ է փոխանցել հակամարտության առնչությամբ ազատազրկվածների ընտանիքներին։ ԿԽՄԿ-ն այցելում է ազատազրկված անձանց` նպաստելով հարազատների հետ նրանց կապի հաստատմանը և պահպանմանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին հուլիսի վերջին: Հնարավորություն է տրվել գերեվարված անձանց կապ հաստատել իրենց ընտանիքների հետ տեսաուղերձների նամակների, հեռախոսազանգերի միջոցով։

12 Август 2022 - 11:41 AMT
В Армении 303 человека до сих пор считаются пропавшими без вести в результате обострения конфликта в Нагорном Карабахе в 2020 году, сообщает делегации Международного комитета Красного Креста в Армении, обобщая проделанную в первом полугодии работу.
«У нас было более 1450 звонков и визитов со стороны членов семей без вести пропавших лиц в делегацию Международного комитета Красного Креста в Армении. Четыре семьи обратились в МККК для выяснения судьбы пропавших родственников. 12 семьям удалось выяснить судьбу своих родных», – отмечается в сообщении.
Согласно отчету, Красный Крест передал около 600 устных, аудиовизуальных и письменных сообщений семьям заключенных в связи с конфликтом. МККК посещает военнопленных и гражданских лиц, способствуя поддержанию их связи с родственниками.
Ранее представители офиса Международного Красного Креста в Баку посетили удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. Очередное посещение армянских пленных состоялось в конце июля. Им была предоставлена возможность связаться с родными всеми возможными способами: посредством писем, телефонных звонков и видеопосланий.
Баку подтверждает наличие 38 армянских военнопленных и гражданских лиц. Официальный Ереван утверждает, что это число больше.