Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում Իրանի գլխավոր հյուպատոս է նշանակվել Աբեդին Վարամինը: Այս տեղեկությունը հաստատել են ՀՀ-ում Իրանի դեսպանությունից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Դեսպանությունից նշել են, որ հետագայում կներկայացվեն նաև լրացուցիչ տեղեկություններ այդ մասին:
Իրանի կառավարությունը 2021 թ. դեկտեմբերի վերջին որոշում էր ընդունել ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու մասին՝ հավանություն տալով Իրանի ԱԳՆ-ի առաջարկին, սակայն հյուպատոսությունը դեռ պաշտոնապես չի բացվել: Տեղեկություններ կան այն մասին, որ հյուպատոսությունը ամենայն հավանականությամբ բացվելու է 2022 թվականին:

Abedin Varamin has been appointed the Consul General of Iran in the city of Kapan of Armenia’s Syunik province, Armenpress reports.
The Embassy of the Islamic Republic in Yerevan confirmed the information on Friday, August 12, noting that additional information will be provided later.
At the end of December, 2021, the government of Iran made a decision to open a consulate general in the city of Kapan, approving the proposal of the Iranian Foreign Ministry, but the consulate has not yet been officially opened. According to media reports, the consulate will most likely open in 2022.