Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ադրբեջանական հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է, որ առաջիկա շաբաթներին սպասում են, որ Հայաստանը ներկայացնի «Զանգեզուրի միջանցքի երթուղին»:
«Մենք պետք է խաղաղ բանակցություններ սկսենք Հայաստանի հետ։ Մենք դեռևս դրական պատասխան չենք ստացել, բայց, հուսով եմ, կստանանք։ Պետք է սահմանազատման հանձնաժողով ստեղծել։ Նրանք դրան էլ էին դեմ, բայց արդյունքում համաձայնվեցին»,-ասել է նա, գրում է ԱՊԱ-ն։
Զանգեզուրի միջանցք է պետք, նրանք դրան էլ էին դեմ։ Հիմա, առաջիկա շաբաթներին, մենք նրանցից ակնկալում ենք, որ ներկայացնեն Զանգեզուրի միջանցքի երթուղին»,-ասել է Ալիևը հավելելով, որ իրենք «միշտ հասել են իրենց ուզածին»։
Ալիևն ասել է նաև, թե Ղարաբաղում ապրող հայերը ևս «տեսան, որ կարող են միայն օգուտ ստանալ Ադրբեջանից»։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն էր հայտարարել, որ «սպասում են Զանգեզուրի միջանցքի բացմանն ամենասեղմ ժամկետում»։
Ընթերցեք նաև․ Ալիև․ Ղարաբաղի հայերը ոչ կարգավիճակ կունենան, ոչ անկախություն, ոչ էլ որևէ արտոնություն

13 Август 2022 - 10:56 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью азербайджанскому телевидению заявил, что Баку в ближайшие недели мы ждет от Еревана «предоставления маршрута Зангезурского коридора».
«Мы должны начать мирные переговоры с Арменией. Пока мы не получили положительного ответа, но надеюсь, что получим его. Нужно создать комиссию по делимитации. Они были и против этого, но в итоге согласились. Нужен Зангезурский коридор, они были и против этого. Теперь в ближайшие недели мы ждем от них предоставления маршрута Зангезурского коридора», – отметил Алиев, пишет АПА.
По его словам, «проживающие в Карабахе армяне тоже увидели, что могут получить только пользу от Азербайджана».
Ранее министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что «ждут скорейшего открытия Зангезурского коридора».
Власти РА постоянно повторяют, что Армения «не обсуждала и не обсуждает вопрос коридора», а речь может идти только о запуске транспортных коммуникаций.