Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն իր խորին ցավակցությունն է հայտնում օգոստոսի 14-ին «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվածների հարազատներին և շուտափույթ ապաքինում է մաղթում բոլոր վիրավորներին: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չիփ Լայթինեի ուղերձում։
«Արտակարգ իրավիճակների նախարարության և իրավիճակին արագ արձագանքած մյուսների ջանքերն արժանի են գովասանքի։ Կիսում ենք կորստի ցավը և մեր զորակցությունն ենք հայտնում իրենց կորուստը սգացողներին»,- նշել է նա։
ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպանությունը ևս ցավակցություն է հայտնել Երևանում պայթյունի կապակցությամբ։
«Հայաստանում Չինաստանի դեսպանությունն իր խորին ցավակցությունն է հայտնում Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում պայթյունի հետևանքով զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին», – ասվումէ ցավակցական հաղորդագրության մեջ:
Ցավակցություն է հայտնել նաև Վրաստանի ԱԳ նախարարությունը։
«Երևանում հզոր պայթյունի մասին լուրերը շոկային էին։ Մեր ցավակցություններն ենք հայտնում ողբերգության զոհերի հարազատներին և մերձավորներին։ Ցանկանում ենք շուտափույթ ապաքինում բոլոր տուժածներին և համերաշխություն ենք հայտնում մեր հայ բարեմակներին»,-ասվում է նախարարության Twitter-ի միկրոբլոգում հրապարակված գրառման մեջ։

15 Август 2022 - 11:20 AMT
Посольства США и Китая в Армении, а также МИД Грузии выразили соболезнования в связи со взрывом в ереванском ТЦ «Сурмалу».
«Посольство США всем пострадавшим желает скорейшего выздоровления. Усилия МЧС и других, которые оперативно отреагировали на ситуацию, заслуживают похвалы. Мы разделяем боль утраты и выражаем поддержку тем, кто скорбит о своей утрате», – сказал временный поверенный в делах посольства США Чип Лайтине.
«Посольство Китая в Армении выражает глубокие соболезнования семьям погибших и раненых в результате взрыва в торговом центре «Сурмалу» в Ереване», – говорится в сообщении посольства КНР.
МИД Грузии в своем микроблоге в Twitter пожелал скорейшего выздоровления всем пострадавшим.
«Известие о мощном взрыве в Ереване ошеломляет. Выражаем соболезнования родным и близким жертв трагедии. Желаем скорейшего выздоровления всем пострадавшим. Мы в эту тяжелую минуту вместе с нашими армянскими друзьями», – говорится в сообщении министерства.
4 августа в ереванском торговом центре «Сурмалу» произошел взрыв. Погибли 6 человек, 56 человек поступили в медицинские учреждения. 18 человек числятся пропавшими без вести.