2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարից հետո Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց, իսկ Ղարաբաղյան առաջին և 44-օրյա պատերազմների հետևանքով հարյուրավոր անհետ կորածների և բռնի անհետացածների ճակատագրեր մնում են չպարզված։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ, որը տարածվել է Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա կապակցությամբ։
Օգոստոսի 30-ը Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրն է, որը 2010 թվականին սահմանվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից՝ որպես բռնի և հարկադրված անհետացումների հետևանքով մարդու իրավունքների սարսափելի ոտնահարումների մասին հիշեցում:
Նշվում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից համագործակցության բացակայությունն անհնարին է դարձնում անհետ կորած անձանց թվի ճշգրիտ գնահատումը, և անհետացածների ճակատագրի կամ գտնվելու վայրի և ողջ լինելու վերաբերյալ հավաստի տեղեկությունների ձեռքբերումը։
«Մարդկանց հարկադրված կամ բռնի անհետացումն իր բնույթով մարդու հիմնարար իրավունքների խախտում է․ այն ոտնահարում է մարդու իրավունքների մի ամբողջ շարք՝ հաստատված Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով, Բռնի անհետացումից բոլոր անձանց պաշտպանության միջազգային կոնվենցիայով, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնագրերով և մարդու իրավունքների այլ միջազգային հիմնական փաստաթղթերով:
Այս համալիր ոճրագործությունը խախտում է մարդու բոլոր իրավունքները, ներառյալ կյանքի իրավունքը, խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի չենթարկվելու իրավունքը, ազատության և անվտանգության իրավունքը, արդար դատաքննության իրավունքը, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների և անհետացման հանգամանքների վերաբերյալ ճշմարտությունն իմանալու իրավունքը։ Միջազգային իրավունքը որոշակի հանգամանքներում բռնի անհետացումը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է համարում»,-ասվում է հայտարարության մեջ
Նշվում է նաև, որ Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները՝ Ադրբեջանում հայ պատանդների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին ներկայացված հրատապ միջոցները, որոնք պարտավորեցնում են Ադրբեջանին դադարեցնել հայերի նկատմամբ ռասիստական և խտրական քաղաքականությունը։
«Անհետացումների խնդիրը մարդասիրական առաջնահերթություն է, որը պետք է ապաքաղաքականացվի և կարգավորվի ամուր քաղաքական կամքով և համագործակցությամբ։ Նման մոտեցման բացակայության պարագայում արդարությունն ու սոցիալական առողջացումը, հետևաբար՝ երկարաժամկետ խաղաղությունը կմնան վերացական: Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը պատասխանատվություն ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածք անվերապահ մուտքի ապահովման համար, որը կարող է մեղմել առկա հումանիտար ճգնաժամը։
Բռնի անհետացումների միջազգային օրը մենք համերաշխություն ենք հայտնում զոհերի ընտանիքներին և բոլոր նրանց, ովքեր տառապում են այս անմարդկային արարքներից: Մենք պայքարում ենք անհետացածների իրավունքների համար, շարունակում ենք պայքարել արդարության համար և այս հանցագործության անպատժելության դեմ։ Վերահաստատում ենք մեր հրատապ կոչը՝ վերջ դնելու բռնի անհետացումների անպատժելիությանը»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի 2022թ. օգոստոսին ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի հետևանքով 303 անձ Հայաստանից դեռևս անհետ կորած է համարվում:

Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war, including civilians, the Armenian Foreign Ministry said in a statement on the International Day of the Victims of Enforced Disappearance on Tuesday, August 25.
"Enforced or involuntary disappearance of persons is a violation of fundamental human rights by its nature, since it infringes on an entire range of human rights, established by the Universal Declaration of Human Rights, International Convention for the Protection of all Persons from Enforced Disappearance, as well as set out in International Covenants on Human Rights and other major international human rights instruments, the statement reads.
"The international humanitarian and human rights law seeks to refrain people from going missing as a result of arbitrary arrests and other violations occurring during detention and captivity. After the ceasefire signed on November 9, 2020, Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war, including civilians, while the fate of hundreds of missing persons and dozen cases of enforced disappearances resulting from the First Nagorno-Karabakh War and the 44-Day War remain unclarified. "
The Armenian Foreign Ministry said the lack of cooperative approach of Azerbaijani authorities makes it impossible to accurately estimate the number of missing persons, to acquire reliable information regarding the fate or whereabouts of those disappeared, and whether they are still alive.
"Azerbaijan continues to disregard the decisions of the European Court of Human Rights on the implementation of interim measures to provide information on Armenian hostages in Azerbaijan, as well as provisional measures put forward by the International Court of Justice on December 7, 2021, which instruct Azerbaijan to cease racist and discriminatory policies against Armenians," the statement continues.
"The issue of disappearances is a humanitarian priority that must be depoliticized, and it must be addressed with strong political will and cooperation. In the absence of such an approach, justice, and social healing, and therefore long-term peace will remain elusive. We call on the international community to assume responsibility for ensuring unconditional access to the whole territory of Nagorno-Karabakh, which could alleviate the existing humanitarian crisis․"
Also Tuesday, Human Rights Defender Kristinne Grigoryan said that 303 persons from Armenia are still missing after the 2020 war unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh (Artsakh).