Օգոստոսի 30-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի երկրորդ նիստը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ:
Կողմերը քննարկել են կազմակերպչական և ընթացակարգային հարցեր, հանգամանալից մտքեր փոխանակել հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգի և հետագա աշխատանքների շուրջ: Երախտագիտություն է հայտնվել ռուսական կողմին հանդիպումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համաձայնեցված ժամկետներում երրորդ հանդիպման անցկացման վերաբերյալ։
Նիստին ընդառաջ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հադիպել է Մուստաֆաևի և Գրիգորյանի հետ և ողջունել հանձնաժողովի աշխատանքների շարունակումը։
Հանդիպման մասին ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ՌԴ պատվիրակությունը պատրաստակամություն է հայտնել հետագայում եւս խորհրդատվական-տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ բանակցություններին, սահմանամերձ գոտում կայունության և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
Նշվում է նաև, որ նոր հանդիպման ժամկետները կհամաձայնեցվեն լրացուցիչ դիվանագիտական ուղիներով։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի և Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողով է ստեղծվել, որի առաջին նիստը կայացել է մայիսի 24-ին երկու երկրների սահմանին:

31 Август 2022 - 09:28 AMT
Комиссия по делимитации армяно-азербайджанской границы обсудила организационные и процедурные вопросы
В Москве 30 августа состоялось второе заседание Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджаном и Арменией под председательством вице-премьера Армении Мгера Григоряна и вице-премьера Азербайджана Шахина Мустафаева, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Стороны обсудили организационные и процедурные вопросы, провели предметный обмен мнениями по дальнейшей работе и регламенту совместной деятельности комиссий. Была выражена благодарность российской стороне за хорошую организацию встречи.
Подтверждена договоренность о проведении третьей встречи в согласованные сроки.
Перед заседанием заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук встретился с Мустафаевым и Григоряном, приветствовал продолжение работы комиссий.
23 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали указы о создании комиссий по делимитации и безопасности границ. Первое заседание двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы прошло 24 мая.
Первая встреча Мгера Григоряна и Шахина Мустафаева в формате совместной работы комиссий по делимитации и пограничной безопасности состоялась 24 мая 2022 года на межгосударственной границе Армении и Азербайджана.