ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, մեկնաբանելով օգոստոսի 31-ի բրյուսելյան հանդիպման վերաբերյալ որոշ շահարկումները, հայտարարել, է, որ բանակցությունների շարունակական կամայական, իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանությունները և պայմանավորվածությունների կատարումից խուսափելը թույլ են տալիս մտածելու, որ Ադրբեջանը միտված է տապալելու խաղաղության գործընթացը և ուժի կիրառման միջոցով շարունակելու էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը:
«Հայկական կողմի տեսակետն Ադրբեջանի կողմից առաջարկված հինգ կետերի վերաբերյալ անփոփոխ է: Ինչպես ասել ենք նախկինում, 2022թ. մարտի 10-ին Ադրբեջանի կողմից փոխանցված առաջարկներում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա: Այլ բան, որ այդ առաջարկները չեն հասցեագրում Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ խաղաղության օրակարգի բոլոր հարցերը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին փոխանցած մեր պատասխանով մենք լրացրել ենք օրակարգը և հետևաբար՝ այդ հենքի վրա պատրաստ ենք խաղաղության բանակցությունների շարունակությանը:
Սա ևս մեկ անգամ վերահաստատվել է վարչապետ Փաշինյանի կողմից Բրյուսելում տեղի ունեցած վերջին քննարկումների ընթացքում:
Այս տեսակետը չլսելը կամ չլսելու փորձերը հայկական կողմին հիմք են տալիս կասկածելու Ադրբեջանի՝ խաղաղության հասնելու մտադրության անկեղծության մեջ»,-ասվում է ՀՀ ԱԳ նախարարի մեկնաբանության մեջ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Իտալիայում հայտարարել է, որ Բրյուսելում Հայաստանը ևս մեկ անգամ հաստատել է, որ ընդունում է Բաքվի առաջարկած 5 կետը և որ երկու երկրների ԱԳ նախարարները խաղաղաության համաձայնգրի վտեքստի շուրջ բանակցությունները վարելու են հենց այդ կետերի հիման վրա։

Azerbaijan intends to undermine the peace process in South Caucasus, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said in a statement Saturday, September 2, commenting on the August 31 Brussels meeting between between Prime Minister Nikol Pashinyan and President Ilham Aliyev.
"The position of the Armenian side regarding the five provisions proposed by Azerbaijan is unchanged. As we have stated before, we find nothing unacceptable in the proposals forwarded by Azerbaijan on March 10, 2022. The fact that these proposals do not address all issues of the Armenia-Azerbaijan comprehensive peace agenda is a different thing. With our response forwarded to the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, we completed the agenda, and therefore, on that basis, we are ready for the continuation of peace negotiations," Mirzoyan said.
"This was once again confirmed by Prime Minister Pashinyan during the recent discussions held in Brussels."
Mirzoyan said not listening or trying not to listen to this position gives the Armenian side a reason to question the sincerity of Azerbaijan's intention in achieving peace.
"Moreover, the continued arbitrary, false interpretations of the negotiations and the avoidance to implement the agreements make an impression that Azerbaijan intends to undermine the peace process and continue its policy of ethnic cleansing through the use of force," the Armenian foreign policy chief added.