Վլադիվոստոկում անցկացվող «Բազմաբևեռ աշխարհի ճանապարհին» թեմայով Արևելյան տնտեսական 7-րդ համաժողովի շրջանակում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ՌԴ խաղաղապահների գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում։
ՌԴ նախագահն իր խոսքում, մասնավորապես, կարևոր է համարել հիշատակել, որ 2022-ին նշվում է դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը, հիմնարար պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակը:
«Մեր հարաբերությունները զարգանում են բոլոր ուղղություններով: Մենք աշխատում ենք մեր կազմակերպություններում՝ և՛ տնտեսական կազմակերպությունում, և՛ ՀԱՊԿ-ում, նկատի ունեմ՝ անվտանգության և կայունության ապահովումը: Մոտ ապագայում Դուք պլանավորում եք լինել նաև Ուզբեկստանում կայանալիք Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շրջանակում նախատեսվող միջոցառումներին, որտեղ հնարավորություն կլինի ևս մեկ անգամ հանդիպել և գործընկերների հետ բանակցել:
Հայաստանի առևտրատնտեսական գործընկերների շրջանակում Ռուսաստանը վստահորեն պահպանում է առաջին տեղը: Առևտրաշրջանառությունը վերջին շրջանում, մոտավորապես, 25-30 տոկոսով աճել է: Մենք, իրոք, նկատում ենք Հայաստանում տնտեսական կայունացումը: Ձեր կառավարության կողմից շատ բան է արվել այդ ուղղությամբ:
Իհարկե, ամենազգայուն հարցերից մեկը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ անվտանգության ապահովման հետ կապված իրավիճակին: Մենք դրա շուրջ մշտապես Ձեզ հետ խոսում ենք, մշտապես կապի մեջ ենք: Եվ ես ուրախ եմ Ռուսաստան Ձեր այցի ընթացքում՝ Վլադիվաստոկում տնտեսական ֆորումի շրջանակում զրուցել այս բոլոր թեմաների շուրջ:
Մեզ մոտ ընդլայնվում են այն ընկերությունների և մարդկանց շրջանակը, որոնք փոխգործակցում են: Մոտ ապագայում նաև բիզնես-օպերատորներն են պատրաստվում հանդիպել, նաև մարզային ֆորում պետք է անցկացնեն: Նախատեսված են նաև այլ միջոցառումներ, այդ թվում՝ հումանիտար, մշակույթի, կրթության ոլորտներում:Շատ շնորհակալ եմ, որ հրավերն ընդունել եք և այցելել եք Վլադիվաստոկում տնտեսական ֆորումին»,-ասել է Պուտինը:
Իր հերթին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ ընթացիկ տարին շատ կարևոր տարի էր երկու երկրների հարաբերությունների համար՝ նկատի ունենալով և ՀԱՊԿ-ի, և երկկողմ հարաբերությունների հետ կապված հոբելյանները:
«Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետության ամենամոտ գործընկերն ու ռազմավարական դաշնակիցը: Եվ հատկապես այս բարդ ժամանակներում շատ կաևոր են մշտական շփումները և դիրքորոշումների հստակեցումը:
Դուք նշեցիք, ես էլ եմ ցանկանում նշել ռուսաստանյան խաղաղապահների առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղում: Պետք է խոստովանել, որ դա այնքան էլ հեշտ առաքելություն չէ: Մենք բազմաթիվ անգամներ խոսել ենք դրա մասին: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի խաղաղապահների գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում, Լաչինի միջանցքում, և ես կարծում եմ, որ դա շատ կարևոր է ընդգծել: Ընդհանրապես՝ Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման իմաստով կան նրբություններ, որոնք մենք մշտապես քննարկում ենք և կարծում եմ` այսօր էլ շատ տեղին կլինի այդ հարցերը քննարկել:
Մեր երկրների առևտրատնտեսական հարաբերություններին վերաբերող հարցերը նույնպես ավանդական բնույթ են կրում: Շատ ուրախալի է, որ հետհամավարակային շրջանում մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները ոչ միայն վերականգվել են, այլ նաև որոշակի նոր դրական զարգացումներ կան, որոնց մասին մենք խոսեցինք ֆորումի ժամանակ:
Իհարկե, մեր հարաբերությունների օրակարգը շատ հագեցած է, և ես վստահ եմ, որ այսօր նույնպես կունենանք բովանդակալից և հագեցած զրույց»,-ասել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Վլադիվոստոկում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ խոսել է ԼՂ շուրջ իրավիճակի մասով Փաշինյանի հետ մշտական շփման մասին։ «Մենք մշտական շփման մեջ ենք՝ և հանդիպումներն են կանոնավոր, և հեռախոսազրույցներն ընթացիկ ակտուալ հարցերի շուրջ․․․Բնականաբար, ամենազգայուն հարցերից է իրավիճակը, կապված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ անվտանգության ապահովման հետ։ Մշտապես ենք այդ մասին խոսում, մշտական շփման մեջ ենք»,-ասել է Պուտինը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin met on the sidelines of the 7th Eastern Economic Forum in Vladivostok on Wednesday, September 7 to discuss Nagorno-Karabakh, among other things.
Putin said the two maintain constant communication through regular meetings, telephone conversations on current issues.
“Our relations are developing in all directions. We work in our organizations, both in the economic organization and in the CSTO, I mean, ensuring security and stability. In the near future, you are also planning to attend the events planned within the framework of the Shanghai Cooperation Organization in Uzbekistan, where there will be opportunities to meet and negotiate with your partners once again,” he said.
“Russia confidently maintains the first place among Armenia's trade and economic partners. Trade turnover has recently increased by approximately 25-30 percent. We really notice economic stabilization in Armenia. Your government has done a lot in that direction.
“Of course, one of the most sensitive issues is about ensuring security around Nagorno Karabakh. We always talk about it, we are always in touch. And I am happy to talk about all these issues during your visit to Russia, within the framework of the economic forum in Vladivostok.
“We are expanding the range of companies and people who cooperate with each other. In the near future, business operators are also going to meet, and they will also hold a regional forum. Other events are also planned, including in humanitarian, cultural and educational fields.”
Pashinyan noted that the year 2020 is important for the two countries, given anniversaries related to both the CSTO and bilateral relations.
“Russia is the closest partner and strategic ally of the Republic of Armenia. And particularly in these difficult times, constant communication and clarification of positions are very important,” he said.
“You mentioned, I also want to mention the mission of Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh. I have to admit, this is not an easy mission. We have talked about it many times. We highly appreciate the activities of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh, in the Lachin Corridor, and I think it is very important to highlight that. In general, in the sense of ensuring security in Nagorno-Karabakh, there are nuances that we constantly discuss, and I think that it will be very appropriate to discuss these issues also today.
“The issues related to trade and economic relations between our countries are also of a traditional nature. It is very gratifying that in the post-pandemic period, our trade and economic relations have not only been restored, but there are also some new positive developments, which we talked about during the forum.”