IDBank-ի և Իդրամի համատեղ «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության շրջանակում օգոստոս ամսվա ընթացքում հավաքված ամբողջ գումարը՝ 4,676,836 դրամ, փոխանցվել է «Հերոսների վերականգնողական քաղաք» հոգեբանական կենտրոնին։ Ծրագրի ավարտին ընկերությունները հայտարարել են նաև հաջորդ շահառուի անունը։ Սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում կուտակվող ամբողջ գումարն ուղղվելու է «4090» հիմնադրամին։
«4090» հիմնադրամը ստեղծվել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո։ Հիմնադրամի նպատակն է տրամադրել կրթության հնարավորություն Ապրիլյան և 44-օրյա պատերազմների մասնակից այն հերոսներին, ովքեր, չնայած տարբեր խոչընդոտներին, գնում են իրենց երազանքի հետևից՝ դառնալով մեր հայրենիքի ապագայի կերտողները։
«4090» հիմնադրամի տնօրեն Իրինա Փահլևանյանի խոսքով՝ «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնությունը շատ կարևոր է հիմնադրամի համար հատկապես նոր ուսումնական տարվա սկզբին, քանի որ նախորդ տարվա համեմատ այս տարվա շահառուների թիվը գրեթե կրկնապատկվել է, ու յուրաքանչյուր դրամ էական նշանակություն ունի։ Բացի այդ, մինչ օրս հիմնադրամի հիմնական բարերարները եղել են անհատները, իսկ այս նախաձեռնությունը համագործակցության լավ սինթեզ է, քանի որ կորպորատիվ գործընկերության հետևում կանգնած են հազարավոր մեր հայրենակիցները։
Հիմնադրամի նպատակը Հայրենիքի պաշտպաններին կրթավճարների տրամադրման, կրթական ծրագրերի իրականացման, հմտությունների բարձրացման և վերապատրաստումների իրականացումն է։
IDBank-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ այսօր, առավել, քան երբևէ կարևոր է հատկապես կրթության մեջ ներդրում անելը։
«4090 հիմնադրամի» գործունեությունն այս առումով անչափ գնահատելի է, որովհետև այն կրթավճարներ է տրամադրում պատերազմով անցած մարդկանց, որոնց համար կրթությունը հայրենիքում ապրել շարունակելու գրավականն է այս պահին։ Կրթությունը «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության առանցքային ուղղություններից է, բայց «4090-ին» աջակցելը կրկնակի պարտավորեցնող ու հաճելի է, քանի որ հնարավորություն ունենք շնորհակալություն հայտնել հայրենիքի պաշտպաններին` չնայած բոլոր դժվարություններին իրենց ապագան մեր երկրի հետ կապելու համար։ Կարևոր է, որ պատերազմի միջով անցած մեր հայրենակիցները կարողանան ստանալ պատշաճ կրթություն և այդ ճանապարհին խոչընդոտների չհանդիպեն», – ասել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
IDBank-ն ու Իդրամը մեկ դրամ են փոխանցում «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնությանը ամեն անգամ, երբ դուք վճարում եք կատարում ընկերությունների հարթակներով։ Idram&IDBank հավելվածով հնարավոր է վճարումներ կատարել մոտ 12,000 կետում, 900 առցանց խանութներում, ինչպես նաև համակարգում առկա 400+ ծառայությունների դիմաց։

As part of the joint initiative of IDBank and Idram's The Power of One Dram, the entire amount collected in August – AMD 4.676.836 – was transferred to the Rehabilitation City of Heroes psychological center. At the end of the project, the companies also announced the name of the next beneficiary.
All funds collected in September will be directed to the fund "4090".
The “4090” Foundation was established after the 44-day Artsakh war. The purpose of the fund is to give an opportunity to get an education to the heroes of the April and 44-day wars, who, despite various obstacles, go towards their dream, becoming the builders of the future of our Motherland.
According to Irina Pahlevanyan, Director of the “4090” Foundation, the “Power of One Dram” initiative is very important for the foundation, especially at the beginning of the new academic year, as the number of beneficiaries this year has almost doubled compared to last year, and each dram now has a large meaning. In addition, so far the main sponsors of the fund have been private individuals, and this initiative is a good synthesis of cooperation, because thousands of our compatriots are behind the corporate partnership.
The purpose of the fund is to provide scholarships to the defenders of the Motherland, improve their skills and training, as well as the implementation of educational programs.
According to Tatevik Vardevanyan, the head of communications unit of IDBank, today, more than ever, it is especially important to invest in education. “The activity of the “4090” fund is extremely important, because the fund provides scholarships to people who went through the war, for whom education is the key to continuing life in their homeland at this time. As you know, education is one of the key directions of “The Power of One Dram” initiative, and supporting “4090” is doubly obligatory and pleasant, because we have the opportunity to thank our heroes for linking their future with our country, despite all the difficulties. It is important that our compatriots who went through the war can get a proper education and not face any obstacles on the way,” says Tatevik Vardevanyan.
IDBank and Idram transfer one dram to “The Power of one dram” initiative every time you make a payment through the companies' platforms. Using the Idram&IDBank application, you can make payments at about 12,000 points of sale, 900 online stores, as well as for 400+ services available in the system.