ԱՄՆ-ն 2 միլիոն դոլար է հատկացրել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ականազերծման աշխատանքների համար։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ականներն ու չպայթած զինամթերքը ԼՂ հակամարտության գոտում շարունակում են սպանել և խեղել խաղաղ բնակիչներին, արգելափակել տնտեսական զարգացումը և խոչընդոտել տեղահանված անձանց անվտանգ վերադարձին:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ, հիմք ընդունելով 500,000 դոլար հատկացնելու մասին 2021 թ. նոյեմբերի որոշումը, ԱՄՆ նոր ֆինանսավորումը շարունակելու է խթանել ականազերծող կազմակերպությունների տեխնիկական ներուժը՝ ականների և չպայթած զինամթերքի վնասազերծման համար. «Այս ջանքերը վճռորոշ դեր են կատարում մարդկանց անվտանգության ամրապնդման հարցում և թույլ են տալիս տեղահանված անձանց վերադառնալ իրենց տները ու անվտանգ պայմաններում վերականգնել իրենց կյանքը»։
ԱՄՆ-ն հասարակ սպառազինությունների ոչնչացման խոշորագույն ֆինանսական աջակիցն է աշխարհում։ 1993 թվականից ի վեր ԱՄՆ-ն ավելի քան 4․7 մլրդ դոլար է հատկացրել ավելի քան 100 երկրում ականների ու չպայթած զինամթերքի վնասազերծման համար։

The United States has announced $2 million for humanitarian demining operations in areas affected by the fall 2020 “intensive fighting” in Nagorno-Karabakh.
“Landmines and unexploded ordnance across the conflict zone continue to kill and maim civilians, block economic development, and impede the safe return of displaced communities,” the Department of State said in a statement on Sunday, September 11.
“Building on the $500,000 announced in November 2021, new U.S. funding will continue to strengthen the technical capacity of demining organizations to clear deadly landmines and unexploded ordnance. These efforts play a critical role bolstering human security and enabling displaced communities to return to their homes and rebuild their lives safely.”
According to the State Department, the United States has invested over $4.7 billion in more than 100 countries since 1993 by addressing the threats that landmines and unexploded ordnance pose to civilians.