ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է սահմանին տիրող իրավիճակը: Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը։
Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 15-ին։
Բլինքենն ասել է, որ առաջ շարժվելու միակ միջոցը դիվանագիտությունն է և առաջիկայում ևս ինքն անձամբ է դրանով զբաղվելու։
«Բլինքենն իր ցավակցություններն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին ռազմական գործողությունների ժամանակ զոհերի կապակցությամբ։ Պետքարտուղարը հաստատել է ԱՄՆ հավատարմությունը խաղաղ կարգավորման հարցում Հայաստանին ու Ադրբեջանին օգնելու հարցում», –նշել է Փրայսը:

U.S. Secretary of State Antony J. Blinken has said he will remain “personally engaged” in helping Armenia and Azerbaijan resolve issues peacefully.
Blinken made the remarks in a phone call with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Friday, September 16.
“Secretary Blinken conveyed our condolences for the loss of life during recent military actions along the Azerbaijan-Armenia border,” the Department of State said in a statement.
“The Secretary reiterated our commitment to helping Armenia and Azerbaijan resolve issues peacefully. He said that diplomacy was the only way forward and noted he would remain personally engaged.”