Սեպտեմբերի 15-ի երեկոյան, ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման համաձայն, մոնիտորինգային առաքելություն իրականացնելու նպատակով Հայաստան է ժամանել ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի օպերատիվ խումբը, որը գլխավորում է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը, տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Նույն օրը Սիդորովին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը: Վերջինս ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի իրականացրած լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը և առաջադրել առաջիկա մոնիտորինգի հետ կապված խնդիրները: Նախարարը հույս է հայտնել, որ խումբն արդյունավետ աշխատանք կիրականացնի և ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդին կներկայացնի մանրամասն և ճշգրիտ հաշվետվություն ստեղծված օպերատիվ իրադրության վերաբերյալ:
Առաջիկա օրերին օպերատիվ խումբը համապատասխան աշխատանք կկատարի ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբում և մարտական գործողությունների շրջաններում:
Սեպտեմբերի 15-ին ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի ղեկավար Անատոլի Սիդորովը հայտարարել էր, որ մոտ ապագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ՀԱՊԿ ուժերի կիրառման մասին խոսք չկա։
«Սեպտեմբերի 13-ին մեր պետությունների ղեկավարները միաձայն հայտարարել են, որ այս խնդիրը, որն այսօր գոյություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, պետք է լուծվի քաղաքական և դիվանագիտական մեթոդներով։ Ռազմական ուժի կիրառման մասին, այն էլ ՀԱՊԿ-ի ներգրավմամբ, ոչ սեպտեմբերի 13-ին, ոչ երեկ, ոչ այսօր, և, կարծում եմ, մոտ ապագայում՝ խոսք չի գնում»,-ասել էր Սիդորովը։

16 Сентябрь 2022 - 10:01 AMT
В соответствии с решением СКБ ОДКБ с целью выполнения мониторинговой миссии вечером 15 сентября в Армению прибыла оперативная группа Объединенного штаба ОДКБ во главе с начальником Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковником Анатолием Сидоровым.
Сидорова в тот же день принял министр обороны Армении Сурен Папикян.
Сурен Папикян представил делегации ситуацию, сложившуюся в результате широкомасштабной агрессии Азербайджана, и выдвинул задачи, связанные с предстоящим мониторингом.
Министр выразил надежду на то, что прибывшая группа эффективно выполнит свою работу и представит Совету коллективной безопасности ОДКБ подробный и точный отчет о ситуации.
В ближайшие дни оперативная группа проведет соответствующую работу в главном штабе ВС Армении и в районах боевых действий.
Ранее премьер Армении Никол Пашинян заявил, что Армения обращалась в ОДКБ на основании 4-й статьи устава организации, предполагающей, что агрессия против одного члена альянса – агрессия против всех. «Мы попросили, в том числе, военную помощь для восстановления территориальной целостности Армении», – отметил он.
После Сидоров заявил, что о применении военной силы, с привлечением Организации Договора и коллективной безопасности (ОДКБ) на границе Армении и Азербайджана речи не идет.