Սեպտեմբերի 18-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Փելոսին իր խոսքում ներկայացրել է իրավիճակի վերաբերյալ ԱՄՆ դիրքորոշումը, հայտնում է պաշտպանության նախարարությունը։
Պապիկյանը շնորհակալություն է հայտնել Փելոսիին իրավիճակին արագ արձագանքելու, Հայաստան այցելելու, սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի վերաբերյալ հասցեական գնահատականներ հնչեցնելու համար:
Պաշտպանության նախարարմ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակին է ներկայացրել ադրբեջանական լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանական ոլորտում երկու երկրի գործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

House Speaker Nancy Pelosi visited the Armenian Defense Ministry and unveiled the U.S. position on the situation on the Armenian-Azerbaijani border Sunday, September 18.
Pelosi met with Defense Minister Suren Papikyan who thanked the lawmaker for quickly responding to the situation by visiting Armenia and for providing appropriate assessment of the large-scale military aggression of Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia on September 13.
Papikyan presented the situation caused by the large-scale military aggression of Azerbaijan to Pelosi.
During the meeting, a number of issues related to the cooperation of the two countries in the defense sector were also discussed.