Վիվա-ՄՏՍ-ի և ՍՈՐՍ հիմնադրամի գործակցության արդյունքում, հատուկ խնամքի անհրաժեշտություն ունեցող երեխաների մոտ արձանագրվում է դրական տեղաշարժ. բարելավվում է նրանց և ընտանիքների կյանքի որակը, թեթևանում է խնամող ծնողի հոգսաշատ առօրյան: Որոշ երեխաների մոտ ակնառու է մտավոր ու ֆիզիկական զարգացման դինամիկա, անձնական օգնականի ուղղորդմամբ հնարավոր է դառնում նրանց ինտեգրումը ներառական կրթության ու սոցիալացման գործընթացում: Անհատական օգնականների աջակցության շնորհիվ ընտանիքում կարողանում են նաև լուծել բազմաթիվ հարցեր՝ առողջական, կրթական, աշխատանքային, հասցնում են ժամանակ տրամադրել ընտանիքի մյուս անդամներին և փոքր ինչ հանգստանալ:
2016-ից իրականացվող՝ «Անհատական-օգնականներ՝ հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար» ծրագիրը վերջին երկու տարիներին ընդլայնել է աշխարհագրությունը՝ ներառելով նաև Հայաստանի տարբեր մարզերի շահառուների:
Վանաձորցի տասներկուամյա Հայկը, որի մոտ ախտորոշված է ՄՈՒԿ (մանկական ուղեղային կաթված), հենաշարժողական խնդիր ունի: Հայկի խնամքը պահանջում է վերականգնողական չընդհատվող բուժում և հմտությունների զարգացման առօրյա աշխատանք: Եթե տարիներ առաջ այդ ծառայությունները հասանելի էին միայն Երևանում, ապա այժմ խնամքի և զարգացման աշխատանքն անհատական օգնականի աջակցությամբ կազմակերպվում է նաև մարզերում: Ծրագիրը շարունակում է պահանջված մնալ ոչ միայն միջին և ծանր հաշմանդամություն ունեցող երեխաների խնամքի, զարգացման ու սոցիալացման, այլև նրանց ընտանիքներին աջակցության առումով:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և ՍՈՐՍ հիմնադրամի գործակցության շրջանակներում, Հայկը նոր ուսումնական տարին առավել հանգիստ և առանց լարվածության է դիմավորել: Վիրահատված մայրն արդեն կազդուրվել է և կարող է օգնել որդուն: Ընտանիքի համար բարդ ժամանակահատվածում, Հայկին օգնել է անհատական օգնականը՝ երիտասարդ Արգամը: Նա իր աջակցությունը չի սահմանափակել մասնագիտական տիրույթում: Ձևավորված մթնոլորտի շնորհիվ՝ Հայկը ոչ միայն աջակցող մասնագետ, այլև ընկեր է ձեռք բերել:
«Ուրախ եմ, որ անցած ամիսների ընթացքում կարողացանք նաև մարզերում աշխատատեղ ստեղծել: Առաջին անգամ արական սեռի թյութոր-մասնագետ ունեցանք, որը փայլուն կատարեց իր աշխատանքը: Սա հրաշալի նախադեպ է և օրինակ՝ բոլորիս համար: Հաջողված ընթացքի համար կարևոր է եղել մեր գլխավոր գործընկեր Վիվա-ՄՏՍ-ի դերը ոչ միայն ծրագրի իրականացման, այլև՝ տեխնիկական աջակցություն դրսևորելու առումով: Մարզերում անհատական աշխատանքային պլանների մշակումը և վերահսկողությունն իրականացվում է օնլայն ձևաչափով` Երևանում գտնվող փորձագետների աջակցությամբ: Դա հնարավորություն է տալիս անգամ հեռավոր բնակավայրերում գտնվելով՝ ներգրավվել մայրաքաղաքում ծավալվող աշխատանքներում և ստանալ մասնագիտական մեծ աջակցություն: Օգտվել ենք ժամանակակից տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությունից. տեսազանգ, կոնֆերանս քննարկումներ և այլն»,- ասել է ՍՈՐՍ հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Մարինա Պարազյանը:
Հայկը հմտությունների զարգացմանն ուղղված վարժություններն անցել է իր համար ծրագրի փորձագետների կողմից մշակված անհատական պլանով: Մասնագետն աշխատել է հստակ ցուցումով՝ մանր մոտորիկայի, ինքնուրույնության, սոցիալացման ու ինքնաճանաչողության ուղղությամբ: Երեխան սիրում է շախմատ խաղալ, հետաքրքրաշարժ խաղերով զբաղվել, իսկ առարկաներից նախընտրում է մաթեմատիկան: Տուն-դպրոց-տուն ժամանակացույցից բացի, Հայկը մասնագետի ուղեկցությամբ նաև սպորտային դահլիճ է այցելել:
Թե երևանյան կուրսերից, թե Վանաձորում իրականացվող ծրագրի արդյունավետությունը գնահատում է մայրը՝ Լիլիթ Մխիթարյանը:
«Բավականին մեծ տարբերություն ունենք: Գալիս ենք դրական դինամիկայի: Ե՛վ խոսքի մեջ է զգացվում, և՛ վարքի, և՝ ֆիզիկականի: Արդեն հասել ենք քայլելուն. ինքնուրույն քայլեր է անում: Վերջին տարիներին ակտիվ մասնակցել ենք հիմնադրամի տարբեր ծրագրերին՝ ՍՈՐՍ տնակ զարգացման կենտրոն ենք հաճախել, որտեղ Հայկը զարգացման և վերականգնողական պարապմունքներին է մասնակցել: Իսկ ես աշխատանքային հմտություններ ու գիտելիք եմ ստացել ՍՈՐՍ-ի կարի արտադրամասում: Այս տարի ծրագրում եմ սոցիալական ձեռնարկատիրությամբ զբաղվել: Այս հարցում ևս անգնահատելի է անհատական օգնականի դերը: Նրանք դառնում են ավագ ընկեր մեր երեխաների համար»,-ասել է Լիլիթը:
Հայկն այս տարի ևս ընդգրկվել է ծրագրում, սակայն նրա հետ աշխատելու է այլ անհատական օգնական: Արգամը հրաժեշտ է տվել փոքրիկին, սակայն միայն ծրագրի շրջանակում:

The lives of kids with special needs have improved as a result of the collaboration between Viva-MTS and the SOURCE Foundation. Their quality of life is now better, while the caregiver parent's stressful daily schedule is easier. Some children exhibit amazing dynamics of mental and physical growth; with the help of a personal assistant, their incorporation into the process of inclusive education and socializing is made possible. The family is able to meet some necessities, including those related to health, education, and employment, as well as spend time with other family members and rest a little, thanks to the services of personal assistants.
Since its implementation in 2016, the Personal Assistants for Children with Disabilities program has extended geographically and now includes beneficiaries from various parts of Armenia.
Hayk, a 12-year-old boy from Vanadzor, has cerebral palsy and struggles with locomotion issues. Continuous rehabilitation therapy and everyday skill-building activities are required for Hayk's care. The care and development work is now organized in the provinces with the aid of personal assistants, whereas years ago similar services were only available in Yerevan. The program is still in demand for supporting families as well as providing care, development, and socialization for children with moderate to severe disabilities.
Within the framework of cooperation between Viva-MTS and SOURCE Foundation, Hayk welcomed the new academic year without tension and anxiety. His mother who just underwent a surgery has already recovered and can support her son. During a difficult period for the family, Hayk’s personal assistant Argam helped him to overcome the challenges. Personal assistant project sets up an environment where values are more imperative than work. Thanks to this, Hayk gained not only a supportive specialist, but also a friend.
"I am glad that during the past months we were able to create workplaces in the regions as well. For the first time, we had a male tutor-specialist who did an excellent job. This is a wonderful example for us all. The role of our main partner Viva-MTS was important for the successful process, not only in terms of project implementation, but also in terms of providing technical support. The development and monitoring of individual work plans in regions is carried out in an online format with the support of experts from Yerevan. It gives an opportunity to get involved in the work being carried out in the capital and to receive a lot of professional support, even in remote settlements. We took advantage of the opportunity provided by modern technologies: video calls, zoom conferences, remote discussions, etc.," said Marina Parazyan, the Founding Director of Source Foundation.
Hayk followed a personalized plan that the program specialists had created for him as he completed the skill-development tasks. The specialist worked under clear guidance that emphasized independence, sociability, self-awareness, and fine motor abilities. The youngster enjoys engaging in exciting activities, playing chess, and favoring mathematics over other topics. In addition to his home-school-home program, Hayk went to a sports facility with his personal assistant.
His mother, Lilit Mkhitaryan, assesses the efficacy of the program run in Vanadzor as well as the courses offered in Yerevan.
"We have made significant progress. Positive dynamics are evident. Speech, behavior, and physical activity are all affected. Hayk begins to move on his own as we almost start to walk. Hayk attended development and rehabilitation trainings at the SOURCE HOUSE development center as we actively participated in many foundation projects in recent years. Additionally, I learned practical skills and information in the SOURCE Foundation's sewing program. This year, I want to launch a social enterprise. A personal assistant can be really helpful in this situation. For our kids, they turn into an elder friend," added Lilit.
Hayk was enrolled in the program this year, too, but he will be assisted by a different personal assistant. Argam said goodbye to Hayk, but only within the framework of the program.